Reklamı Kapat
10918 kez okundu

İskan Nedir

İskan nedir, İskan ne demektir, İskan anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İskan " hakkında genel görüşleri, İskan hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İskan hakkındaki görüşleri okuyabilir, İskan hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İskan, yapı kullanma iznine verilen addır. Ülkemizde özellikle inşaatla ilgilenenler tarafından “iskan nedir” şeklinde sorular sorulmaktadır. Belirli bir alanda bina inşa edebilmek için öncelikle izin almak gereklidir. Ülkemizdeki idari teşkilat yapılanmasında bina inşa etme ruhsatı adını verdiğimiz izin belgesi belediyelerden alınmaktadır. Bina inşa edebilmek için gereken bu izin belgesi alındıktan sonra ancak bina inşaatına başlanabilmektedir. Bina inşa ruhsatı alıp binayı inşa ettikten sonra ise belediyeden almamız gereken bir izin daha bulunmaktadır. İşte bina tamamlandıktan sonra alınan bu izne yapı kullanma izni yani iskan adı verilmektedir. Belediye teşkilatının olduğu herhangi bir yerde inşa edilen bir binanın kullanılabilmesi için mutlaka yapı kullanma izni yani iskan alınmış olmalıdır. Çünkü yasal olarak o binanın kullanılmaya başlanması için bu belgenin alınmış olması gerekmektedir. Zaten iskan almayan binalarda da kimse oturamayacaktır. Günümüzde inşa edilen binalar çok yüksek olduğu için bu binaların herhangi bir deprem veya başka bir felaket durumunda dayanıp dayanamayacaklarını ölçmek için çeşitli denetimler yapılmaktadır. Bu denetimlerin en etkilisi de iskan yöntemidir.

İSKAN HAKKINDA

İskan, bir binada oturulmasına devlet tarafından izin verildiğini gösteren belgedir. Bu nedenle inşa edilen bir binada insanların oturabilmesi ancak o bina için iskan, yani yapı kullanma izninin alınmış olmasına bağlıdır. Dolayısıyla iskan nedir konusu özellikle inşaat işiyle uğraşanlar açısından son derece önemlidir. İskan, binaların dayanıklı olup olmadığının ve belirlenen kurallara uygun inşa edilip edilmediğinin denetlenmesinden sonra verilen bir belgedir. Dolayısıyla iskan alabilmek için inşa edilen binanın gereken tüm şartlara uygun olması gerekmektedir. İskan yönteminde, binalarda henüz kimse oturmadan bu binaların sağlamlığı ve dayanıklılığı denetlendiği için iskan ilerde ortaya çıkacak felaketler nedeniyle yaşanacak can kayıplarının önüne geçmek için son derece etkili bir yöntemdir.

İSKAN KAVRAMI

İskan, yapı kullanmaya izin veren belgedir. Bir yerde inşa edilen binanın insanlar tarafından hiçbir endişe duyulmadan kullanılmasına izin veren belgeye biz iskan diyoruz. Zaten binaların kullanımına izin verdiği için de bu kelimeyi yapı kullanma izni olarak da kullanmaktayız. Bu nedenle de iskan aslında hepimizin hayatında var olan ancak gündelik hayatta pek de farkına varmadığımız bir kavramdır.

Sizce "İskan Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.