Reklamı Kapat
9039 kez okundu

İSO Nedir

İSO nedir, İSO ne demektir, İSO anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İSO " hakkında genel görüşleri, İSO hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İSO hakkındaki görüşleri okuyabilir, İSO hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

ISO nedir sorusu, açılımının Uluslararası Standart Teşkilatı olmasıyla kısaca cevaplanıyor olsa da daha geniş bir açılım olarak; ana standartların yetkili kişi veya kişiler tarafından belirlenmesiyle keskin, belirli, anlaşılır kuralların maddeler halinde verilmesi ve bu kuralların kalite denilen standartlar ölçütüne uygun olmasıdır. Ana hedef olarak, tüketicilerin daha iyi bir hizmet alması benimsenir ve kaliteli ürün standartlarına uygun olarak üretim yapılması sağlanır.

1946 yılında İsviçre‘nin Cenevre şehrinde kurulan teşkilatın kararları bugün toplamda 162 ülke tarafından alınmakta ve uygulanmaktadır. Ülkesinde yaşayan insanların tükettikleri ürünlerin kaliteli olmasını önemseyen 162 ülke ISO belgesi olmayan üretim yerlerini tanımamakla birlikte kalitelerini ISO kurallarına uygun hale getirdiklerinde bilirkişi talep edebilmelerini ve bilirkişinin yaptığı kontroller doğrultusunda üretim alanının ISO kuralları çerçevesinde girdiği bölüme göre belgelenmesini sağlamaktadırlar. Uluslararası Standart Teşkilatına üye olan ülkelerin her biri kendine ait bir komite kurmuştur ve mevcut komiteler ülkenin tek yetkili birimi haline gelmiştir.

Kendi alanında uzmanlaşmış bilirkişileri çalışma ve karar verme ekibine dahil eden komiteler, aralarından seçtikleri kişilerden bir karar kurulu oluştururlar ve uluslararası toplantılara mevcut karar kurulunu gönderirler. Karar kurulu dışında kalan bilirkişilerden bir kısmı ise ISO belgesi verme yetkisine sahiptirler. Karar kurulunun verdiği kararlar doğrultusunda kurallara uygun üretim yapan veya hizmet veren işletmelere ISO belgesinin verilmesinin aşamalarının sorumluluğunu üstlenirler.

ISO Hakkında

İlk kez 1946 yılında oluşturulup toplanan teşkilat ilk kararlarını 1963 yılında almış ve mevcut yıla ait bir kalite belgesi çıkarmıştır. 1987 yılına kadar kararlar 2 kez güncellenmiş ve 3 tane farklı farklı isimlere sahip ve farklı ülkeler için uygulanması öngörülen bir kalite çizelgesi oluşturulmuştur. 1987 yılında ise günümüzde geçerliliğini koruyan ISO 9000 serisinin ölçütleri belirlenmiştir. Ardından 7 kez daha toplanan teşkilat, en son karar toplantısını 2008 yılında yapmıştır.

1988 yılında, EN 29000 standartları ve TS 6000 Kalite Güvence Sistem Standardı, 1991 yılında TS-EN-ISO 9000 Standardı, 1996 yılında EN-ISO 9000 Standardı, 2000 yılında ISO 9001 Standardı ve en son 2008 yılında ISO 9001 Standardının en güncel hali yayımlanmıştır. Günümüzde ise geçerliliğini yürüten ISO belgesi olma niteliğini taşıyan ISO 9001 Standartlarının kararları uygulanmaya devam etmektedir.

ISO Anlamı

ISO kalite standartlarının ülke komitesi tarafından benimsenmesi ve uygulatma zorunluluğunu getirilmesi, o ülkenin tüketici değerlerine ve tüketim kalitesine önem verdiğini göstermektedir. ''ISO Nedir?'' sorusunun cevabının kısaca kaliteli ürün olarak cevaplandırılması nedeniyle üretimde, tüketimde ve hizmet alanında kalitenin standartlar haline getirilmesi ve mevcut standartların uygulama zorunluluğu oluşur.

İyi ürün ve kaliteli ürün tanımları aynı anlamı ifade eder gibi görünür fakat iyi ürün tüketicinin sadece yorumu olarak kalırken kaliteli ürün ise bilirkişiler tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde geçerli bir tanım olarak kalır. Kökeni İngilizce olan ISO, açılımı ise International Organizition for Standartizion öbeğinden önce Fransızca sonra Yunancadan türeyerek dilimize yerleşmiştir. 

 

Sizce "İSO Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.