Reklamı Kapat
9218 kez okundu

İstatistik Nedir

İstatistik nedir, İstatistik ne demektir, İstatistik anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İstatistik " hakkında genel görüşleri, İstatistik hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İstatistik hakkındaki görüşleri okuyabilir, İstatistik hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İstatistik kısa bir tanımlamayla bir konunun geçmişteki bütün verilerinin belirli bir düzen içerisinde kesin ve net olan sayılar ile verilmesidir. Yapılan çalışmalara veya merak edilen konulara ışık tutmayı başaran önceden hazırlanmış istatistikler birçok alanda hayatı kolaylaştırmaktadırlar. ‘’İstatistik nedir?‘’ sorusu karşılığında sözlükte bulunabilecek yanıt; ‘bir dizi olayın ya da sayı ile gösterilen olguların yöntemli öbekleştirilmesine dayanan ve ilkelerini olasılık kuramlarından alan, matematiğin uygulamalı dalı ve sayıbilim’ olmak ile birlikte bu tanım çok daha geniş çerçevelere taşınabilir nitekim günümüzde istatistik bilimi birçok alanda yer alabilme özelliğine sahiptir.

Bir diğer anlamı veri olan istatistik, ekonomi alanına ait olan bir terimdir. Genel olarak ekonomistlerin ilgi alanı olan mevcut bilim dalının ilerleme kat etmesinden dolayı bugün daralan bir anlamla istatistik uzmanları piyasada yerlerini almışlardır. Üniversitelerde de istatistik bilimi adına özel bölümler açılmasıyla birlikte 4 yıl bu alan üzerine eğitim verilmesi, aslında piyasanın istatistik verilerine ne kadar çok ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Sayılar ve sayısal bilimler ile en derin biçimde uğraşan bilim dalı olma özelliğine sahip olan istatistik bilimi, günümüzde pek çok alana yarayışlı hale gelmektedir.

Herhangi bir alanda çalışmalar yapmak üzere araştırmalara başlayacak olan kişilerin ilk bakmak ve almak istedikleri bilgi geçmişte mevcut konu hakkında yapılan istatistiklerdir.

İstatistik Hakkında

İstatistik alanında yapılan çalışmalar tamamıyla bilimsel veriler, kesin ve net olan sayısal bilgiler ile yapılmalıdır. Ekonomi biliminin bir dalı olan istatistiğin kendi içerisinde bir takım aşamaları vardır. Bu aşamalar kısaca şunlardır:

  • Kavram
  • Veri Yapıları
  • Veri toplama: Araştırma
  • Tanımlayıcı ve Çıkarımsal ( Yorumlayıcı ) İstatistik: Tanımlayıcı istatistik veri toplama, tanımlama ve sunma çalışmalarının genel adıdır. Çıkarımsal istatistik ise verilere bağlı popülasyondan karar ve sonuç çıkarmanın genel adıdır. Örnek olarak; Grafikler ve Tablolar verilir.
  • Ölçme ve Ölçek
  • İstatistik Araştırma Adımları

İstatistik Anlamı

Tahminleme, yorumlama ve genelleme bilimi şeklinde yapılan bir açıklama İstatistik nedir? sorusunun bilimsel alanda yanıtı olma özelliğini taşımaktadır. Muhasebe, yönetim, finansman ve pazarlama alanlarında büyük bir öneme sahip olan istatistik bilimi hali hazırda yapılmakta olan çalışmaların daha kolay ve daha pratik bir biçimde yapılabilmesini sağlamaktadır.

Muhasebede denetim ve maliyet, yönetimde çalışanları tanıma ve kalite iyileştirme, finansmanda finansal trendler ve öngörümleme, pazarlamada tüketici tercihleri ve pazarlama etkileri alanlarında kullanılmaktadır. Kökeni Fransızca olan İstatistik, Statistic kelimesinin karşılığı olarak dilimize girmiştir.

Sizce "İstatistik Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.