Reklamı Kapat
19101 kez okundu

İstihdam Anlamı

İstihdam anlamı; İstihdam hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada İstihdam anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

İstihdam kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Kelime anlamı olarak bir işte, bir görevde kullanma anlamını taşıyan istihdam kelimesi günümüzde ekonomi alanında terminolojik bir kelime olarak kullanılmaktadır. İstihdam, bir ülkedeki tüm işgücünün çalışma hayatına aktif olarak katılması anlamına gelmektedir. İstihdam, bir ülkede ekonomik kalkınmanın seviyesinin ölçülmesinde önemli bir veri olarak kullanılmaktadır. Çünkü istihdam sayesinde o ülkedeki çalışma gücünün miktarı hakkında fikir sahibi olunmaktadır.

İstihdam kelimesinin eşanlamlısı olarak işlendirme kelimesi kullanılmaktadır. Ancak bu kelime henüz o kadar sık kullanılan bir kelime değildir. Çünkü işlendirme kelimesi, istihdam kelimesinin ihtiva ettiği anlamları tam olarak karşılamamaktadır. Bu nedenle de özellikle ekonomik çalışmalarda istihdam kelimesi kullanılmaktadır.

Sizce "İstihdam Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.