Reklamı Kapat
20530 kez okundu

İstihdam Nedir

İstihdam nedir, İstihdam ne demektir, İstihdam anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İstihdam " hakkında genel görüşleri, İstihdam hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İstihdam hakkındaki görüşleri okuyabilir, İstihdam hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İstihdam, bir ülkede bulunan işgücünün ekonomiye katkı sağlamak için sürekli bir biçimde çalıştırılmasıdır. Ekonomi ile ilgilenen pek çok insan “istihdam nedir” diye sormaktadır. İstihdam, bir ülkedeki işgücünü oluşturan tüm unsurların aktif olarak çalışma hayatına kazandırılması ve bu sayede de ekonomide canlanmanın ve ekonomik kalkınmanın sağlanmasıdır. Çünkü ancak ekonomik kalkınmayı sağlayıp bunu sürekli hale getirebilen ülkeler gelişmiş ülkelerin ekonomik seviyesine ulaşabilirler. Bu nedenle de bir ülkedeki ekonomi ve ekonomik terminoloji açısından istihdam ve istihdam oranı son derece önemlidir. İstihdam oranı bir ülkede mevcut olan tüm işgücünün çalışan kişilerin sayısına oranlanması suretiyle bulunmaktadır. Bulunan bu oran ne kadar yüksekse o ülkenin gelişmişlik düzeyi de o kadar yüksek olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla ekonomik veriler ve ekonomik kalkınma açısından istihdam son derece önemli bir konudur. Zaten bu nedenle de özellikle son yıllarda istihdam nedir şeklinde sorulan soruların sayısı artmaktadır. Son dönemlerde İstihdam ile ilgili olarak yapılan araştırma ve çalışmaların sayısının artması tam da bu yüzdendir.

İSTİHDAM ORANI

İstihdam oranı, bir ülkedeki mevcut işgücünün o ülkede aktif olarak çalışan insanların sayısına oranlanması suretiyle bulunan bir değerden ibarettir. İktisat bilimi ve ekonomik veriler açısından oldukça önemli olan istihdam oranı, günümüzde ekonomik kalkınma modellemelerinde sıkça kullanılmaktadır. Çünkü istihdam oranı bir ülkede ulaşılabilecek maksimum işgücü seviyesini göstermektedir. Bu nedenle de devletler mevcut istihdam oranlarını artırmak için çeşitli politikalar izlemektedirler. Bu politikaların başında da tabi ki işsizlikle mücadele gelmektedir. Bir ülkede işsizlik oranı ne kadar az ise o ülkede istihdam oranı o kadar yüksektir. Bu nedenle de istihdam oranını artırmak için en etkili yol işsizliği azaltmaktır. Bu sayede istihdam oranı kısa vadede istenilen düzeylere getirilebilecektir.

İSTİHDAM YÖNTEMLERİ

İstihdam, bir ülkedeki işgücünün tam ve etkin bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. Bunun için de çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar kişilerin kamuda istihdam edilmeleri veya da özel sektörde istihdamın kolaylaştırılması gibi yöntemlerdir. Bu yöntemler gibi pek çok yöntem aracılığıyla istihdamın en üst seviyeye çıkarılması mümkündür. İstihdamda artış olması durumunda ise ekonomik kalkınmanın kapısı aralanacaktır.

Sizce "İstihdam Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.