Reklamı Kapat
6785 kez okundu

İthalat Nedir

İthalat nedir, İthalat ne demektir, İthalat anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İthalat " hakkında genel görüşleri, İthalat hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İthalat hakkındaki görüşleri okuyabilir, İthalat hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

En basit haliyle yabancı bir ülkeden mal ve hizmet alınmasına ithalat denir. Yurtdışında üretimi yapılmış bir malın, ülkedeki alıcılar tarafından satın alınması işlemidir. Bu dış alım sırasında ihracat için yapılan işlemlerin tersi kurgulanmaktadır. Dış ticaret verilerinin en önemli başlıklarından biri olan ithalat, ihracatla beraber bir ülkenin dış ticaret dengesinde önemli belirleyiciliğe sahiptir. Bedelli ve bedelsiz olmak üzere ikiye ayrılır.

İthalat Çeşitleri

Bedelli ithalat: İthal edilen malın transferi sırasında malın bedelinin ithalattaki ödeme şekillerinden biriyle yurt dışına döviz transferi yapılarak gerçekleştirilmesi.

Bedelsiz ithalat: İthal edilen malın bedelinin yurt dışında kazanılan dövizlerle karşılanarak yurt dışına herhangi bir döviz transferi yapılmadan gerçekleştirilmesini ifade eder.

İthalatçının da hukuksal bir tanımı vardır. ithalat işlemlerini gerçekleştirmek üzere gümrük idaresine kayıtlı bir isim olması gerekir. Kimlik numarasına sahip gerçek kişiler veya vergi numarasına sahip tüzel kişiler olmalıdır. Fakat tüzel kişilik statüsüne sahip olmadığı halde yürürlükte bulunan mevzuatın hükümleri gereği hukuki tasarruf yapma yetkisi verilenler de bu ortaklığı gerçekliştirebilme, ithalatçı olarak tanınabilme hakkına sahiptir.

Dış Ticarette İthalat

Dış ticarette ihracatçı ile ithalatçı arasında ortaya çıkabilecek olası sorunlar için çözüm üretmek gerekir. Bu noktada tarafların hak ve yükümlülüklerini gösteren yazılı bir sözleşme hazırlanması gereklidir. Bu yazılı sözleşme sayesinde, tarafların resmiyeti, anlaşmaya bağlılıkları sağlanır. Böylece herhangi bir olumsuzluk durumunda bir delil olarak da varlık gösterecek önemli bir evrağa sahip olunur.

Sizce "İthalat Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.