Reklamı Kapat
6945 kez okundu

Kalibrasyon Nedir

Kalibrasyon nedir, Kalibrasyon ne demektir, Kalibrasyon anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kalibrasyon " hakkında genel görüşleri, Kalibrasyon hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kalibrasyon hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kalibrasyon hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Teknik İyileştirme Yöntemi: Kalibrasyon

Kalibrasyon, iki ölçüm arasındaki karşılaştırma sonucu, bunlardan optimum olanının seçilmesine ve bilinen standartlara göre ölçüm yapılmasına dayalı bir iyileştirme metodudur. Bilinen bir cihazla (örneğin, bir bilgisayar ekranı için gamma ölçer) yapılan bir doğruluk ayarının, aynı zamanda başka bir cihazla (RGB değerleri ölçen bir cihaz) uygun ayarlamasının yapılarak, bunların karşılaştırmasıyla aralarındaki denge kurulur ve ikisi arasındaki karşıtlık ve birbirini bozma, en aza indirgenerek ortak bir noktada buluşulur. Böylelikle, yine bilgisayar ekranı örneğini ele alırsak, kullanıcı, bilhassa da gözle görülmesi gereken bir işle uğraşıyorsa (grafik, matbaa basım, sinema filmleri için renk düzelticiliği-color correction); en verimli ve objektif görüntü özelliklerini deneyimleyerek genel beğeniye ve insan gözünün algı biçimine daha uygun bir iş çıkartmış olur.

Kalibrasyon Standartları

Dahası, bu tip kalibrasyon ölçeklerine günlük hayatta da tanıdık bir şekilde standart demekteyiz. Yine ekran örneğinden gidersek aşağıdaki örnekler, genel olarak kabul görmüş ekran kalibrasyon standartlarıdır:

  • HD 709-A

  • Adobe RGB (1998)

  • CIE RGB

  • SMPTE-C

  • sRGB IEC61966-2.1

  • Wide Gamut RGB,

  • PAL/SECAM

Kalibrasyon işleminde, kalibre edilen ölçü aletinin hata miktarı, kendisinden daha yüksek doğruluklu (en az 3 kat) bir ölçü aleti referans alınarak belirlenir. Referans alınan ölçü alet(ler)inin kalibrasyon sertifikası üzerinden ulusal veya uluslararası temel referanslara kesintisiz bir kıyaslamalar zinciri ile bağlanması (izlenebilirlik) gerekir. Böylelikle kalibre edilen ölçü aletinin de temel referanslara izlenebilirliği sağlanmış olur ki bu kalibrasyon işleminin geçerliliği için en önemli şarttır.

 

Sizce "Kalibrasyon Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.