Reklamı Kapat
7282 kez okundu

Kaynak Nedir

Kaynak nedir, Kaynak ne demektir, Kaynak anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kaynak " hakkında genel görüşleri, Kaynak hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kaynak hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kaynak hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak kelimesi günlük hayatta 3 farklı anlamda kullanılır. ‘’Kaynak nedir?’’ diye sorulduğu zaman en genel anlamıyla bilgi alınan ve bilgi verilen yazılı belge anlamına gelir. Yazının bulunmasıyla birlikte yazılı kaynaklar terimi ortaya çıkmıştır. Günümüzde yapılan araştırmalarda geçmişe ait yazılı kaynakların bulunması en ciddi kanıt olarak görülür.

Özellikle tarih bilimi alanında geçmiş tarih hakkında en doğru ve en geniş bilgilere ulaşılan yazılı kaynaklar toplumlardaki gelişimin ve tarihin tekerrür edişinin birer kanıtı olmaktadır. Yazının icat edilmesinden sonraki dönemde başlayan bu süreç günümüzde halen devam etmektedir nitekim sadece kullanıldığı alanın boyutu değişmiştir. İlk ve orta çağlarda taşı, duvarı materyal olarak kullanan bilgi içerikleri, kağıdın bulunmasından sonra kağıtlara ve bunların bütünleşmesi ile kitaplara günümüzde ise elektronik ortamlara kayıt edilmekte ve birer kaynak olarak yer almaktadır.

Kaynak Hakkında

Kaynak kelimesinin bir başka en çok kullanılan anlamı; bir suyun veya doğanın malzemesi olan bir maddenin çıktığı yer olarak bilinir. Doğal kaynaklar olarak ta ifade edilebilen bu maddeler canlı ve cansız ögelerin çevrede bir bütünlük sağlamasıyla meydana gelir. Dünyanın doğal kaynakları; hava, su, toprak, bitki örtüsü ve madenlerdir. Özellikle, en çok bilinen öge maden ve petroldür.

Doğanın insanlara karşılıksız sunduğu bu kaynaklar, tüketildikçe tükenmezler ve sürekli kendilerini yenilerler, eksilenlerin yerine yenileri gelir. Örnek olarak; tüm dünyanın en çok kullandığı doğal kaynak olan su verilebilir. En yüksek düzeyde tüketilip hiç azalmayan su, sürekli doğal kaynaklar tarafından insanların tüketimine sunulur. Ayrıca da kaynak nedir? Denildiğinde doğal kaynaklar arasından ilk akla gelen ögedir.

Kaynak Anlamı

Üretim alanında kaynak 3. kaynak olma özelliğini taşımaktadır. Sözlükte geçen anlamı ile kaynak yapmak iki metal ya da yapay parçayı ısıl yollarla birleştirmektir. Genel anlamıyla da birleştirmek anlamına gelen kaynak yapmak imalat alanında sıklıkla kullanılan bir terim ve uygulamadır. Kaynak yapma uygulaması, 2 adet parçadan kaynak yapılacak parçanın bir kısmının ısıl işlemler ile eritilmesi ardından eritilen kısma gerektiği boyutta dolgu malzemesinin eklenmesi ve tekrar bu birleştirilen kısmın soğutularak sertleşmesi işlemidir. Sadece ısıl işlem değil başka birleştirme yöntemleri de kullanılır ki bunlardan bir tanesi basınç kullanılarak birleştirme işlemidir.  Kökeni Latince olan Kaynak kelimesi, dilimizde birçok anlamı ifade etmektedir. 

Sizce "Kaynak Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.