Reklamı Kapat
15548 kez okundu

Kayyum Nedir

Kayyum nedir, Kayyum ne demektir, Kayyum anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kayyum " hakkında genel görüşleri, Kayyum hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kayyum hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kayyum hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Kayyum Nedir? Kayyum, Hukuki, Sosyal ve Tarihi pek çok anlama gelen genel bir tanımdır. Şer-i, hukuki ve idari alanlarda sıkça karşımıza çıkan Kayyumluk kavramı, kelime anlamından türeyerek pek çok farklı durumda yakın ancak müstakil anlamlar taşıyan 

Kayyum Nedir (Hukuki) Kayyum'un hukuki alanlarda kullanıldığı anlamı, bir metanın idaresi ve idamesi için vazifelendirilen kimsedir. Tıpkı vesayet organları gibi bir mahiyet taşıyan Kayyumluk, malın menfaatlerini gözeterek söz konusu malın üzerindeki tasarrufları kullanma yetkisine sahip olan kişi yada kurumu tanımlamak için kullanılmaktadır. Örneğin yolsuzluk sebebi ile el koyulan bir işletmeye atanan geçici yönetici Kayyumluk sıfatı taşır. 

Kayyum Nedir (Sosyal) Toplumsal anlamda Kayyumluk, bir malın ya da mülkün emanetçisi, koruyanı ve gözeteni sıfatını taşır. Örneğin caminin hademesi o cami'nin Kayyumu yani koruyucusu ve gözetenidir. Mahalle muhtarlarıda mahalli Kayyumlar olarak anılagelmiştir. Bir tarlanın intifa hakkına sahip kişi ve bir koyun sürüsünün çobanıda Kayyum sıfatı taşır ve bu şekilde isimlendirildiği sıkça görülmüştür.

Kayyum Nedir (Şer-i) Kayyum, Yüce yaratıcı Allah'ın sıfatlarından birisi olarak karşımıza çıkar. Örneğin Ayetül Kürsi'de geçen "Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum", "“varlığı kendinden, kendi kendine yeterli, yarattıklarına hâkim ve onları koruyup gözeten” demektir."


Kayyum, genel ifade anlamı itibariyle Koruyucu, gözetici ve üzerinde tasarruf selahiyeti olan kişileri betimleyen bir ifadedir.

Sizce "Kayyum Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.