Reklamı Kapat
9383 kez okundu

Kıssa Nedir

Kıssa nedir, Kıssa ne demektir, Kıssa anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kıssa " hakkında genel görüşleri, Kıssa hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kıssa hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kıssa hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Kıssa kelimesi sözcük terminolojisinde geçen anlamı ile haberi nakil etme, bir olayı hikaye ederek anlatmaktır. Günlük anlamda Kıssa nedir? denildiğinde ise biraz daha farklı bir anlama taşınır nitekim sözlükteki anlamının kısaltılmışı fakat biraz daha anlam yüklenmiş hali denilebilir. Halk arasında hikaye anlamına gelen kıssa sözcüğü sadece hikaye değil öğüt verilen bir şeyler öğretmeyi amaç edinen hikaye anlamındadır. Öykü, fıkra, masal, menkıbe gibi eserlerin içerisinden öğüt verenlerin genel adı olan kıssa kelimesi çoğul anlamda kullanıldığında kısas halini almaktadır. Halk dilinde öğüt veren hikayelere kıssa denilmesi pek fazla tercih edilmez bu sebep ile kuran‘da yazılı olan hikayeler genelde kıssa diye adlandırılırlar.

Kıssa ile ilgili bazı deyimlerde yıllarca kullanılmıştır. Hatta bazı durumlar için dilimize oturan deyimler bile vardır. Bunlara örnek olarak kıssadan hisse deyimi verilebilmektedir. Kıssadan hissenin anlamı, anlatılan olaydan ders çıkarmaktır, kıssa kelimesinin anlamı ile bütünleşen ve kıssa kelimesinin çoğul hali olan kısasın kullanıldığı bir deyimdir. Kötü hikayelerden ders çıkma anlamını içermektedir. Kısasa kısas ta bir başka kıssanın kullanıldığı deyimdir. Kısas anlam olarak ders çıkarılması gereken kötü hikayeler olması sebebiyle mevcut deyimdeki anlam ise kötü hikayeye kötü hikayedir.

Yani, bir kimse karşısındakinden kötü bir muamele gördü ise karşılığında kendisi de kötü bir muamele yapıyorsa bu durumda kısasa kısas deyimi kullanılabilmektedir.

Kıssa Hakkında

Kıssalar genel olarak kuran‘da geçen hikayeler olarak bilinir. Kıssalara kuran‘da bolca yer verilir. Daha önce inançsız toplulukların başına gelen kötü hikayeler ve inanan toplulukların edindikleri tecrübelerin yazdığı bu kıssalar diğer bir deyiş ile kısas bugün yaşayan topluluklara ders olma ve öğüt verme niteliğindedir.

Bu kapsamda kuran‘da 2 çeşit kıssa yer almaktadır. Bunlar:

Peygamber kıssaları

Peygamberlerin başına gelmiş veya peygamberlerin izlenimleriyle tecrübe edilmiş kötü denilebilecek olaylardır. Öğüt verme ve ders çıkarma amaçlı topluma aktarılmıştır.

-Geçmişte yaşamış topluluklar ile ilgili kıssalar:

Geçmişte yaşayan toplulukların ki bu topluluklar genellikle inançsız olanlardır, başlarına gelmiş kötü olaylardır.

Kıssa Anlamı

Karşısındaki kişiye iyiyi, doğruyu, güzeli öğretmek amacı ile aktarılan gerçek veya gerçek olmayan komik veya komik olmayan biçimde anlatılabilen bir bütüne verilen ad şeklinde anlatıldığında da         ‘’Kıssa nedir?‘’ sorusuna yanıt verilmiş olmaktadır. Kıssa Arapça kökenli bir kelime olup Türkçeye Arapçadan girmiştir.

Sizce "Kıssa Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.