Reklamı Kapat
14599 kez okundu

Kolaj Nedir

Kolaj nedir, Kolaj ne demektir, Kolaj anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kolaj " hakkında genel görüşleri, Kolaj hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kolaj hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kolaj hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Kolaj=Kesyap

Fransızca yapıştırma anlamına gelen 'coller' kelimesinden Türkçe'ye geçmiş kolaj, kısaca 'kesyap' demektir. Çok çeşitli materyaller kullanılarak bir yüzey üzerine nesnelerin yapıştırılmasıyla gerçekleştirilen bir resimleme tekniğidir. Fotoğraf, görsel, gazete-dergi kağıdı, cam, tahta, boya vb. hazır malzemeler tek tek ya da karışık şekilde de uygulanabilir. Bunlar, bir kompozisyon oluşturacak şekilde düzenlenir ve yapıştırılır.

Bulgulara göre bu tekniğin ilk uygulayıcılarının, kağıdın da icat edildiği Çin'de olduğu düşünülmektedir (MÖ 200). 10. yüzyıla kadar pek rağbet görmemiş kolaj, Japon kaligraflar tarafından da kullanılmıştır. Sonra Ortaçağ Avrupası'nda da örneklerine rastlanmıştır.

Kolajı sanat tarihinde bilinçli olarak ilk kez kullanan akım kübizmdir. Kübizmin babalarından Georges Braque ve Pablo Picasso, 20. yüzyılın başında kolajı modern sanat içinde sokmuş oldular. Sıradan olan, her yerde ve herkeste bulunabilecek malzemeler, ilk defa kübizmde sanatsal bir eser boyutunda ele alınmış ve uygulanmıştır. Bu teknik sanatın paha biçilemezliğine, ulaşılamazlığına tepki göstermek amacıyla kullanılmıştır. Bu şekilde yüksekten bakmacı, elitist sanat anlayışına meydan okunmuş olur. Dadaistler de hem resim, hem edebiyat/şiir alanında kolaja sıkça başvurmuşlardır. Hatta onların sanat anlayışlarının kolajdan oluştuğunu da söylemek yanlış olmaz.

Kolaj sadece yüzey üzerine materyal yapıştırmadan ibaret değildir elbette. Farklı sanat disiplinlerinde de bu teknikten söz edilebilir. Mimari, müzik, edebiyat, sinema, illüstrasyon gibi dallarda da yöntem kullanılmıştır.

 

Kolaj=Toplama, birleştirme

Konu itibarıyla ya da tematik bir düzen üzerinden birbirine denk, uygun olan 'şey'lerin toplanıp sunulmasına da kolaj denir. Örneğin, belli nedenlerden dolayı benzerlik-duygudaşlık-uygunluk arz eden müzikler bir araya getirilerek müzik albümü kolajı hazırlanabilir.

 

 

yusuf kaya,

48947 kolaj şu demektir? türkçe\' ye geçmiş olan bir kolaj kısaca kesyap demektir cam,fotoğraf,görsel gazete-dergi kağıdı-tahta boyavb. hazır malzemeler tek tek ya da karışık şekil de uygulanabilir.

Sizce "Kolaj Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.