Reklamı Kapat
21278 kez okundu

Kroki Nedir

Kroki nedir, Kroki ne demektir, Kroki anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kroki " hakkında genel görüşleri, Kroki hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kroki hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kroki hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir Yer Belirteci Olarak Kroki

Bir yerin yol, mahalle, sokak vb. gibi temel, bilindik yapılarını tarif etmek amacıyla kuşbakışı görünüşünün küçültülmesine ve yaklaşık ölçeklerle kâğıda aktarılmasına kroki denir. Genelde günlük yaşantımızda yakın çevremizi tarif etmede, tanımlamada, adres bulmada vs. kullanılan taslak çizimlerdir. Bu nedenle ayrıntılı ve kesin ölçülü çizimlerle karıştırılmamalıdır. Krokide ölçek göz kararı alınır, önemli yerler, noktalar şematik olarak gösterilir. Kâğıdın bir köşesine kuzey-güney yönlerini gösteren ok konulur.

Belli bir ölçek kullanılmaması, konulmaması krokinin ana özelliğidir. Yaklaşık olarak ölçek verilir ve ölçü değerleri üzerinde yazılı olur. Ada ve parsellerin çizim bu şekilde yapılabilir. Bir anlamda ön ölçekleme, çizim de denebilir. Bir nesnenin, yerin başlıca özelliklerini yansıtmak amacını taşır. Yakın çevre kağıt üzerinde kroki çizimiyle gösterilebilir. Sokağımızı, mahallemizi, semtimizi kuşbakışı olarak ve küçültülmüş şekilde kroki ile tarif edebiliriz. Ölçüsüz düzlemde, yüksekten bakar gibi kabaca çizimlere denir. Gündelik yaşantımızda, birisine konumunuzu bildirirken krokiden faydalanabilirsiniz.

Bir Şeyin Genel Hatlarını Kroki Halinde Sunmak

Üzerinde çalışılacak, genişletilecek bir konunun genel hatlarını çıkarmak, başlıca niteliklerini yansıtmak için hazırlanan taslağa kroki denir. Herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, planlamak maksatlı çıkarılan ana çizgilere, yapılacaklara dair notların ve yol haritasının geneline de kroki denir. Bunlar o işin, çalışmanın ana hatlarını belirlemek ve ilerlemek için bize çıkış noktası sağlaması açısından önemlidir. Buna bir anlamda ön plan, taslak da diyebiliriz.

Kroki Çeşitleri

Minyatür Layout (Küçük Kroki): Belirtilecek orijinal, gerçek yerin 1/4 oranında küçültülmüş şeklidir. Gösterilecek yerler çok temel ve basittir. Bu sebeple ekonomiktir; zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Büyük, çok daha ayrıntılı çizimler için baz olarak kullanılabilir.

Kabataslak Kroki Küçük krokinin tam boyutunda, kabataslak kâğıt üzerine yansıtılmasına denir. Mekânlar, kerteriz noktaları tam olarak yerleştirilir.

Kesin Kroki: Kabataslak çizimin daha gelişmiş, aslına uygun versiyonudur. Mekânın ya da konunun son halinin elle çizilmiş kopyasıdır.

Orijinal Kroki: Çalışmanın ya da gösterilen yerin basıma hazır haline denir. Basım öncesi yapılacak işler için yol gösterici niteliğindedir.

İyi Bir Kroki Nasıl Olmalıdır?

1) Okuyucunun konudan haberdar olabilmesi amacını güden taslak, öncelikle bilgi verici olmalıdır. Ölçü, biçim, renk vb. nitelikleri kendi içinde dengeli ve uyumlu olmalıdır.

2) İlgi uyandırıcı ve etkili olmalıdır.

3 Temel ögeleri belirtme amacı gütmesi sebebiyle son derece basit, sade olmalıdır. Gereksiz eklemelerden, bilgi kirliliğinden kaçınılmalıdır.

4) Taslakta algılamayı kolaylaştırmak ve dikkati konuya yönlendirmek için yeterince boş alanlara, boşluklara da yer verilmelidir.

Sizce "Kroki Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.