Reklamı Kapat
6623 kez okundu

Kronoloji Nedir

Kronoloji nedir, Kronoloji ne demektir, Kronoloji anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kronoloji " hakkında genel görüşleri, Kronoloji hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kronoloji hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kronoloji hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

'Kronoloji', olayların meydana geliş tarihlerine göre sıralanarak, dizinsel sunulması ile ilgilenen bilimdir. Fransızca kökenli bir kelimedir. Kısaca zaman bilimi, süredizini ve/veya zamandizini de denebilir. Tarih ve arkeoloji bilimleriyle özellikle oldukça ilintilidir. Bunlarla birlikte düşünülebilecek kronolojide, süreçler zamansal olarak ard arda dizilir ve raporlanır. Böylece birbirinden farklı bilgiler ortaya çıkarılıp kronolojik şekilde sıralanarak anlamlı bir bütüne ve sonuca ulaşılabilir.

Belli Başlı Kronolojiler

Eski Mısır Kronolojisi: Eski Mısır'da her şeyin sahibi olan kral bir nevi zamanın da sahibi sayıldığından olaylar onların yaşadığı dönemler esas alınarak kayda geçilmiştir. Ancak günümüzde bazı kralların hangi tarihlerde net olarak yaşadığı bilgisine ulaşılamadığı için bu yöntem belge kullanımını zorlaştırmaktadır. Bunun dışında Mısır kronolojisini belirleyen diğer faktörler doğa olayları ve astronomik gözlemlerdir. Göksel incelemelerde de ileri seviyede olan Eski Mısırlılar, Nil Nehri'nin taşmasını Sirius yıldızının yükselmesine bağlıyorlar ve bu zamanları bayram olarak kutluyorladı. Dolayısıyla bu etmenlerin de takvimlerinin, kronolojilerinin oluşmasında büyük payı vardır.

Babil Kronolojisi: Sümer ve Akad olarak ayrılabilecek Babil kronolojisinde de kral Hamurabi'nin hükümdarlık tarihi esas alınmıştır. Ayrıca yine Akadlar'da da astronomik gözlemlere dayalı takvim yapma durumu vardır.

İslam Kronolojisi: Hz. Muhammmed'in Mekke'den Medine'ye hicret gününü kerteriz almıştır. 29 ve 30 günden oluşan 12 aylı bir takvimleri vardır: Muharrem, Safer, Rebiülevvel, Rebiülahir, Cemazielevvel, Cemazielahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce.

Roma Kronolojisi: Şu an bizim ve tüm Avrupa devletlerinin kullandığı Miladi ya da diğer adıyla Gregorian takvim, Roma kronolojisinin bir parçasıdır. Dünya'nın Güneş etrafında dönme süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı easas alarak bunu 1 yıl kabul eder. Senede 10.8 saniye hata payıyla en güvenilen ve hassas olan takvim olması sebebiyle bugün en kabul gören takvimdir.

Julius Caesar da MÖ. 46'da Jülyen takvimini getirdi ve 16. yüzyıla kadar bu takvim kullanıldı. Artık yıl hesaplamada ufak bir fark sonucu yaklaşık her 128 yılda bir günlük kayma yaşanır. Bu hata payı nedeniyle kullanımı oldukça azalmıştır. Ancak Ortodoks kilisesi halen bu takvimi esas almaktadır.

Bunlar dışında;

Asur Kronolojisi

Yahudi Kronolojisi

Hint Kronolojisi

Japon Kronolojisi

Yunan Kronolojisi de önemli kronolojiler arasında sayılmaktadır.

 

 

 

 

 

Sizce "Kronoloji Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.