Reklamı Kapat
50430 kez okundu

Külliye Nedir

Külliye nedir, Külliye ne demektir, Külliye anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Külliye " hakkında genel görüşleri, Külliye hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Külliye hakkındaki görüşleri okuyabilir, Külliye hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Külliye, Türk Tarihinde Osmanlılar ve Selçuklular döneminde sıkça rastladığımız ibadet ve imaret kurumlarıdır. Tükler, müslümanlığı kabul ettikleri dönemden itibaren İslam dinini hayatlarının merkezine koymuşlardır. Külliye Nedir sorusunun yanıtıda bu önemli tezahürün içerisinde kendini göstermektedir. 

Külliyeler, hem bir ibadethane olarak Cami, hem bir eğitim kurumu olarak Medrese, hem aşevi olarak düşkünlerin ve ihtiyaç sahiplerinin sığınabileceği birer Aşevi ve Kervansaray, hem bir alışveriş merkezi olarak Çarşı, hem de sosyal kurumlar olarak Hastane, Zaviye, Tekke ve devlet kurumlarının içerisinde bulunduğu birer yaşam merkeziydiler. Külliyelerin İslamiyet Sonrası Türk Tarihinde yeri fevkalade mühimdir. İlim, Bilim ve Sosyal hayatı ihya eden Külliyeler, hem tarihe hem de toplumsal dokuya yön vermişlerdir. 

Külliyelerin inşa edildiği yerler, kısa süre içerisinde yerleşim ve ikamet açısından önem kazanmaya başlardı. Sosyal hayatın vazgeçilmezlerini içerisinde barındıran Külliyelerin inşa edildikleri bölgelerde, toplumlar kısa süre içerisinde Külliyelerin etrafında evler yapıyor, bu bakımdan da bulundukları bölgeleri birer cazibe merkezi haline getiriyorlardı.

şevki özcan,

küliye cumhurbaşkanlığı kaçak sarayıdır.

Nurali Boz,

Kulliye Nin Anlami Bence .Helal Haram Ver Allahim Bu Kullarin Yer Allahim Dan Baska Bir Sey Degil Dir tarihe baktigimizda bunlari acik ve sikca goruruz CUMHURIYETTE KULLIYE OLMAZ OSMANLI VE ARABIN KICINA TAKILIP MILLETIN MALINI CALAN HIRSIZLAR ISIM BULMAKTA COK BASARILI DIRLAR AYNEN HIRSIZ LIKLARI GIBI KULLIYEN HIRSIZLARDA DIYE BILIRSINIZ ?

Nurali Boz,

Kulliye Olmazsa Ummeti Bulamazsin Kulliyenin Baslangici selcuklu osmanli donemleridir tabi simdi turkiye Cumhuriyetinde Kulliye Sevdasinin Baslamasi Olagandir Cumhuriyetin Yetis tirdigi Bireyler Olarak Kulliyenin manasini Pek Anlayanimiz Olmaya bilir Ama sunu Kendimize Bir Soralim Neden Bukadar Cami Yapmayi Seven Bir Milletiz Ornekmi Iste Receb Taib Erdogan Cumhuriyetin Butun Varliklarini Hic Etmesi ve ATATURK Orman Ciftlgini Isgal Etmesi Bunun Sonucu Dur Kulliye Bir Din Somurusu aracidir Yoksa Nasil Iktidarda Kalacaklar Dostlar Bunlar .

sakine bayrakdar,

külliye hakkında geniş bir bilgi edindim teşekkürler

maral,

ibadet ve imaret kurumları geliyor aklıma benim

irem özpolat,

yineden güzel olmuş

ecesu yılmaz,

harika bi bilgi

tuğçe nalbant,

kısaca cami demek

helin ertunç,

bence harika olmuş tam net bir cevap alabildim

Emirkan demir,

CAMİLER GELİYOR

cavidan DERELİ,

Külliye,deyince aklıma medrese geliyor,okuma kurumu,okul gibi...

şadan imrak,

eygidi günler

musa musa,

teşekürederim

öykü acar,

özeti ??

burcu burcu,

Şimdinin alış veriş merkezi😁

onur ıtak,

külliye cami ile birlikte olup aşevi ibadethane hamam kervansaray vb den oluşan yapılar topluluğudur

serenay güzel,

caminin kenarında yapılan şeyin adı galiba

masal gerçek,

külliye cami demektir

masal gerçek,

bence külliye deyince cami vb aklıma geliyor

İnci Okur,

Bence biraz daha uzun olmalıydı... Ama güzel :)

Sizce "Külliye Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.