Reklamı Kapat
11735 kez okundu

Kurum Nedir

Kurum nedir, Kurum ne demektir, Kurum anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Kurum " hakkında genel görüşleri, Kurum hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Kurum hakkındaki görüşleri okuyabilir, Kurum hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Toplumun ortak ihtiyaçlarının benimsenmesinin ardından mevcut ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacı ile bir araya getirilen ve kişilerin isteklerinin bölümlere ayrılarak her bölümden ortak amaca hizmet edebilen, her bir ihtiyaç karşılama hedefinin tek bir çatı altında toplandığı kişilerin isteklerine cevap verilebilen topluluklar anlamına geliyor olması ‘’Kurum nedir?‘’ sorusunun en kapsamlı cevabı olmaktadır. Dağınık halde bulunan kuruluşların ortak kullanılan bir bölgede toplumun ihtiyaçlarının karşılamasının mümkün olmadığının tecrübe edilmesinin ardından bu durumu aranan çözüm ile ulaşılan bir kavram olan kurum günümüzde etkinliğini halen sürdürmektedir.

En çok bilinen kurum çeşidi olan devlet kurumlarının geldiği anlam ise ortak alanda devlet işlerinin tek bir çatı altından yürütüldüğü ve birimlere ayrılarak her birimde yapılan işlemlerin değiştiği resmi kuruluşlardır. Özel kurumlarda aynı anlama gelir ve tek bir amaca hizmet eden farklı görevleri üstlenmiş birimlerden oluşur. Kurmak fiilinden çağrışım yapıp isminin belirlendiği kurum sözcüğünün kökeni ise toplanmak, bir araya gelmektir. Geçmişten günümüze gelene kadar anlamını yitirmemiş olan kurum sözcüğü sadece boyut değiştirmiştir.

Kurum Hakkında

Bir toplumu oluşturan kişilerin sosyal özelliklerinin birbirine benzer olması gerektiği adalet kavramıyla ortaya çıkmıştır. Zamanla benimsenen bu durum ile birlikte kurumlar her konuda ayrı ayrı oluşturuldu. Kişilere ortak hizmet amacını benimsemiş olan kurumlar günümüzde de bireylerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürmektedir. Toplumda kurum nedir? sorusunun duyulması ile birlikte bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak veya isteklerini belirtmek amacı ile başvurdukları kurumlar bulunur.

Bir örnek olarak, İş ve İşçi Bulma Kurumuna kişiler iş bulmak veya sahibi oldukları şirketlere işçi bulmak amacıyla başvururlar. Bu durum, bir kurumdan istekte bulunmaktır. Türk Dil Kurumu ise kişilerin farkında olmadıkları ihtiyaçlarını kişilerden herhangi bir istek gelmeden ve toplum farkında olmadan karşılayan bir kurumdur.

Kurum Anlamı

Bireyler gerçekleştirmek istedikleri işleri toplum kurallarına uymak zorunda olduklarından her ihtiyaç duyduklarında bunları yapamadıkları için toplumun başında yönetimi üstlenen kişiler tarafından belirli kurallar çerçevesinde istediklerini yapabilmelerine izin verme veya bireylerin yeterlilikleri olmadığı durumlarda onlara yardım edebilme amacıyla kurulan ve konunun uzmanlarının bir araya getirildiği yerler kurum olarak adlandırılırlar. Sosyal düzenin en baş ögesini oluşturma niteliğini de hiçbir zaman kaybetmez. Köken olarak Latinceden gelen kurum, kurmak kelimesinin türemiş halidir. Kurulmuş kelimesinin yalınlaştırılmış halidir. 

Sizce "Kurum Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.