Reklamı Kapat
6535 kez okundu

Leasing Nedir

Leasing nedir, Leasing ne demektir, Leasing anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Leasing " hakkında genel görüşleri, Leasing hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Leasing hakkındaki görüşleri okuyabilir, Leasing hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Leasing bir finansal kiralama yöntemidir. Gündelik hayatta kiralama işlemleri kiralayan ile kiracı arasında olmaktadır. Ancak leasing işleminde kiralayan ve kiracı ile birlikte bir leasing şirketi kira ilişkisinde yer almaktadır. Arama motorlarında “leasing nedir” şeklinde yapacağınız bir aramada karşınıza bir işletme veya kuruluşun satın almak istediği herhangi bir makine veya ekipmanı kendisi satın almayıp leasing şirketine satın aldırması, sonrasında ise leasing şirketinden bu makine veya ekipmanı kiralaması işlemi gibi bir açıklama çıkacaktır. Leasing sözleşmelerinde genellikle sözleşme süresi sonunda kiralanan cihazın mülkiyeti kiracıya geçmektedir. Bu nedenle de leasing sözleşmesi oldukça karmaşık yapıda bir kira sözleşmesidir. Çünkü leasing sözleşmesinde kira sözleşmesi ile satış sözleşmesinin unsurları bir arada bulunmaktadır. Bu nedenle de leasing sözleşmeleri genellikle büyük şirketler tarafından yapılmaktadır. Leasing, kira sözleşmesi olmasının yanında sözleşme bitiminde makine veya ekipmanın kiracıya geçiyor olması dolayısıyla aynı zamanda bir yatırım aracı olarak da kabul edilmektedir. Çünkü leasing yöntemini kullanan bir işletme veya kuruluş aslında bir yatırım yapıp o makine veya ekipmanı satın almaktadır. Bu nedenle de leasing önemli bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

LEASİNG HAKKINDA

Leasing, bir finansal kiralama ve satın alma yöntemidir. Kira sözleşmesinde olduğu gibi leasing sözleşmesinde de kiralayan ve kiracı olarak iki taraf bulunmaktadır. Ancak leasing yönteminde ayrıca bir de leasing şirketi ile malı satın almak isteyen arasında imzalanan bir sözleşme bulunmaktadır. Adına leasing sözleşmesi denilen bu sözleşme türünde malzeme veya ekipmanın leasing şirketi tarafından satın alınarak bu makineyi satın almak isteyen kişiye kiralanacağı, makineyi kiralayan kişinin de belirli bir süre boyunca leasing şirketine belirli bir bedel ödeyeceği yer almaktadır. Ayrıca leasing sözleşmelerinde genellikle kiralanan şeyin sözleşme süresi bitiminde kiralayana ait olacağı hüküm altına alınmaktadır. Zaten leasing nedir konusunda önemli olan da sözleşmesinin esas mantığına uyan da kiralanan şeyin sözleşme sonunda kiralayana ait olmasıdır.

LEASİNG AÇIKLAMALARI

Leasing bir yatırım ve kiralama yöntemidir. Kiralama yöntemidir çünkü bir malzeme veya makine leasing şirketi aracılığıyla kiralanmaktadır. Leasing aynı zamanda bir yatırım yöntemidir. Çünkü sözleşme süresinin sonunda kiralanan şey kiracıya kalmaktadır. Yani leasing sözleşmesinin bitiminde kiralanan şeyin mülkiyeti kiracıya geçmektedir. Bu yüzden de leasing sözleşmesi son derece büyük önem taşımaktadır.

Sizce "Leasing Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.