Reklamı Kapat
109419 kez okundu

Lezyon Nedir

Lezyon nedir, Lezyon ne demektir, Lezyon anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Lezyon " hakkında genel görüşleri, Lezyon hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Lezyon hakkındaki görüşleri okuyabilir, Lezyon hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Lezyon kelimesi, en genel anlamıyla doku bozulmasıdır. Biyolojik alanda kullanılan lezyona en çok tıp alanında rastlanır. Bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan lezyonlar, anormal olarak vücudun herhangi bir yerinde çıkarlar ve hastalığın temsilcisi olarak bilinirler. Bir doku bozukluğu tespit edildiğinde bu bozukluk kesin bir lezyon çeşidi olarak tanımlanamaz, yapılan tıbbi testler sonucunda kesin bir tanı konulmasına sadece yardımcı olur. ‘’Lezyon nedir?‘’ sorusuna cevap olarak herhangi bir sınırı veya bir renk, kıvam standardına sahip olmayan dokular verilebilir.

Nitelikleri de olmayan lezyonlar bir tümör şeklinde vücutta görünebilirler. Bazı lezyonlar, zamanla büyüyebildikleri gibi bazıları ise yıllarca aynı büyüklükte kalabilirler. Önemli olan ölçütleri iyi huylu veya kötü huylu olmaları olan lezyonların mutlaka ilgili vücut bölgesindeki doktora gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca, lezyonların genel tedavi şekillerinden bahsetmek de mümkün değildir. Her türlü hastalık ile ilgisi olabilen lezyonların belirli testlerden geçirildikten sonra tam bir teşhise ulaştırılıp tedavilerine başlanmalıdır. Her organ işlevsel bir bozukluk içinde olabilir ve bir lezyonun oluşmasına neden olabilir.

Örnek olarak; kol üzerinde çıkan bir lezyon mutlaka şu hastalığın belirtisidir denilemez.

Lezyon Hakkında

Vücudun en küçük yapıtaşı olan hücreler bir araya gelerek dokuları oluştururlar, dokularda bir bütün oluşturup organları oluşturur. Bütün hücreler doğaları gereği oluşur, büyür, bölünerek başka hücreler oluşturur ve yaşlanıp ardından ölürler. Düzen bu şekilde işlemeye devam ederse hücresel işleyiş normaldir demektir.

Herhangi bir anormallik oluşması hücrelerin işlevselliğinin yanlış ilerlemesi nedeni ile olur. Düzenin bozulması durumunda yaşlanan ve ölmeleri gereken hücreler ölmezler ve vücutta aşırı fazla sayıda hücre sayısı olur. Kaplarına yani insan vücuduna sığmayan hücrelerin bütününden oluşan dokular, vücudun dışına doğru bir büyüme gerçekleşir ve mevcut derinin dışına doğru büyüyen dokuların şekilleri çok farklı olabilirler. Bu şekilsiz ve düzensiz bir şekilde vücudun dış tarafında oluşmuş gibi görünen aslında deri altından gelen bir parçanın devamı olan dokular Lezyon nedir sorusunun tam cevabıdır.

Lezyon Anlamı

Herhangi bir organ üzerinde lezyona rastlandığında bunun test edilmesi patoloji biliminin görevidir. Patoloji alanında yapılacak testler ile olumlu veya olumsuz bir sonuca ulaşmak mümkündür. İlgili doktora başvurulduğu zaman doktor, 2 farklı test yapar bunlardan ilk makroskobik olan doktorun mevcut lezyonlu organı çıplak göz ile incelemesi, ikincisi ise mikroskobik olan mevcut lezyonlu organdan parça alınarak laboratuar ortamında parçanın incelenmesidir.

İkincisi daha etkili bir yöntem olmak ile birlikte ilk incelemede de bazı doktorlar kesin tanı koyabilirler. Latince kökenli bir kelime olan Lezyon, doku bozukluğu anlamıyla bire bir örtüşmektedir. 

hulya,

9yaşındaki oğlumun diz kapağının yan tarafında yumyşak şişlik var çekilen emardalezyon ve kitle çıktı doktorlar araştırcak hayırlısı inşallah

Sizce "Lezyon Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.