Reklamı Kapat
6681 kez okundu

LYS Nedir

LYS nedir, LYS ne demektir, LYS anlamı. Bulunduğunuz sayfa " LYS " hakkında genel görüşleri, LYS hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada LYS hakkındaki görüşleri okuyabilir, LYS hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ülkemizde üniversite okuyabilmek için girilmesi gereken sınavlar bulunmaktadır. Bu sınavlardan birisi de lys sınavıdır. Bu noktada sorulması gereken soru “lys nedir” sorusudur. Lys, lisans yerleştirme sınavı kavramının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde neredeyse tüm merkezi sınavlar Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yani ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Lys de ÖSYM tarafından üniversiteye geçiş aşamasında yapılan sınavdır. Lys, her yıl Haziran ayında yapılmaktadır. Lys, beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin hepsinde ayrı bir derse yönelik test soruları bulunmaktadır. Her bir bölümde doksan ya da seksen adet çoktan seçmeli soru bulunmaktadır. Lys, ülkemizde 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlanan bir sınav türüdür. 2010 yılından itibaren ülkemizde üniversite sınavları iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Liseyi bitiren öğrenciler öncelikle YGS adı verilen ve açılımı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı olan bir sınava girmektedirler. Bu sınavda başarılı olan üniversite adayları da lys sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar: Lys sınavında da başarılı olan adaylar üniversitede okuma şansını elde etmektedirler. Bu sayede de üniversite mezunu olup iş bulma imkânlarını artırmaktadırlar.

LYS HAKKINDA

Pek çok insan lys nedir diye sormaktadır. Lys, çoktan seçmeli ve test usulüyle yapılan bir sınav türüdür. Bu sınavda her ders dalından 80-90 adet soru bulunmaktadır. Üniversite adayları bu sorulara sınava girdikleri alanlara göre cevap vermektedirler. Lys sınavında 4 yanlış bir adet doğru soruyu götürmektedir. Yani bu sınavda sorular cevaplanırken 4 tane yanlış yapılması durumunda bu yanlışlar yüzünden bir tane de doğru cevap silinecektir. Bu sistemle hesaplanan soru cevaplarına ise ‘net’ adı verilmektedir. Sınava giren üniversite adaylarının netleri ne kadar yüksekse ülkemizdeki iyi üniversitelere girme ihtimali de o kadar yüksektir. Bu nedenle de lys sınavında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi budur.

LYS KAVRAMI

Lys, ülkemizde ÖSYM tarafından üniversiteye giriş için yapılan çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınavdır. Üniversiteye giriş sınavları iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. Üniversite adayları öncelikle YGS adı verilen bir sınava girmekte ve burada başarılı olmaları halinde LYS sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Lys sınavından da başarılı olanlar ise artık üniversiteye giriş yapmanın keyfini yaşamaktadırlar.

Sizce "LYS Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.