Reklamı Kapat
6091 kez okundu

Masonluk Nedir

Masonluk nedir, Masonluk ne demektir, Masonluk anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Masonluk " hakkında genel görüşleri, Masonluk hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Masonluk hakkındaki görüşleri okuyabilir, Masonluk hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Masonların tanımına göre masonluk, insanlığın fikirsel ve toplumsal gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurulmuş uluslararası bir kültür ve üst yapı kurumudur. Kendine özgü hiyerarşik ve kapalı devre sistemi, öğretisi, felsefesi ve ezoterik notaları bulunan masonlukta akılcılık, bilimsellik ve insanlık yararı ön plana çıkan temalardır. Din, dil, ırk, mezhep, sınıf ayrımı gözetmeyen bir kardeşlik kurumu olduklarını belirtmektedirler. 1785'te, Lozan'da düzenlenen Uluslararası Mason Kurultayı'nda şu ifadeler kullanılmıştır. “Masonluk, insanın toplum halinde yaşayışından beri var olan bir kardeşlik kurumudur. Öğretisi, evrenin ulu mimarı adıyla simgelenen üstün bir gücün varlığını tanımaktır.” Dünyanın her yerine yayılmış, 5 milyonu aşan üyesi bulunmaktadır.

Masonluğun Tarihçesi

Kökleri 16. yüzyıl sonu, 17. yüzyıl başına uzandığı söylenmektedir. İlk mason localarının 16. yüzyılda İskoçya'da kurulduğuna dair kanıtlar da mevcuttur. 1717'de Londra'daki dört mason locasının girişimiyle Londra Büyük Locası kurulur. 17. yüzyılın ortalarında ise masonların varlığı hakkında kesin bulgulara varılmıştır. 1390 tarihinde yazıldığı düşünülen Masonik Elyazması isimli şiir ise en eski masonik belge olarak kayıtlara geçmiştir. Oluşumun şövalye kökenli (Tapınak Şövalyeleri) olduğu da öne sürülen iddialar arasındadır.

Masonluğun Sembolleri, Mottoları ve Sistemi

Süleyman Peygamber'in sarayının mimarı olan Hiram Usta, masonların simgesi olmuştur. Kuruluşun simgelerinden olan pergel de onu temsil etmektedir. Ayrıca hiyerarşik sistemlerindeki çırak-kalfa-usta (ya da üstat) mertebelerinde de ona atıfta bulunulur. Allah'a da bu minvalde 'Evrenin Ulu Mimarı' derler. Birbilerine 'kardeş' ya da 'birader' olarak hitap ederler. Onlara göre masonluk bir tekamül sürecidir. 'Dinle, gör, ketum ol' gibi Latince mottoları vardır. Kendi içlerinde farklı gruplara ayrılmışlardır.

Türkiye'deki masonlarda da 33 dereceden, mertebeden oluşan Skoç Riti sistem olarak benimsenmiştir. Bu sistemde birinci derecedeki 'Çırak' en alt, otuz üçüncü derecedeki 'Büyük Genel Müfettiş' ise en yüksek mertebedir. Ancak bazı gruplar bu derecelendirmeyi kullanmazlar ya da daha fazla sayıda derecelendirmeye gidilmiştir. Farklı şekillerde sistemi kendi içlerinde dönüştürmüşlerdir.

Sizce "Masonluk Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.