Reklamı Kapat
7570 kez okundu

Medya Nedir

Medya nedir, Medya ne demektir, Medya anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Medya " hakkında genel görüşleri, Medya hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Medya hakkındaki görüşleri okuyabilir, Medya hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Medya sözcüğünün kökeni Latince‘den gelmiş olup en derin anlamı ortam olarak bilinmektedir. Kelime öbekleri halinde kullanıldığında birçok alanda anlam ifade edebilen kelimelere yardımcı olarak kullanılır. Medya nedir? Sorusun en bilinen cevabı ise iletişim araçlarının kullanıldığı ortamdır. Geniş bir yelpazeye ayrılan medya aslında tek bir anlam ifade eder.

Birincil hedefi, topluma haberleri tek bir kanal aracılığıyla yaymak olan medyanın bugün binlerce kanalı bulunmaktadır ki amacı halen değişmemiştir, her medya organı tek bir ortamdan bütün haberleri yayımlamaya çalışır.  Günümüzde internet, televizyon, gazete, radyo ve bunun gibi iletişim araçlarının bütününün yer aldığı ortam olan medya kelimesinin ilk çağrışım yaptığı anlam ise televizyondur. Hem görsel hem de yazılı iletişimin yer aldığı medyanın en birincil amacı haber vermektir. Toplumun bilgi alma ihtiyacının doğuşu ile birlikte kitle halinde bilgi veren ortamların ortaya çıkması kaçınılmaz oldu. Teknolojinin gelişmesi ise haber verme ortamlarının boyut değiştirmesine yol açtı.

Medya Hakkında

İhtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla oluşturulan medya diğer bir anlamıyla haber ve bilgi verme ortamları, teknolojide atılan her adım ile birlikte yol kat etmiştir. Eski yıllarda tek bir kanaldan yayın yapan radyolarda şimdilerde binlerce haber alma seçeneğine sahip olan internette medyanın içerisinde yer alır. Teker teker sayılmasının güç olduğu medya kollarını anlamak için insanlara haber veren ortamlar olduğunu bu kapsamda bilmek yeterli olmaktadır.

Tek bir örnek ile ‘’Medya nedir?‘’ sorusunun cevabı bulunabilir. Teknoloji çağında verilebilecek en güzel örnek; hava durumu bilgisinin alınabileceği haber ortamlarıdır. Günümüz insanı yarınki havanın nasıl olacağını merak ettiğinde internet bağlantısını kullanıp binlerce seçenekten birini seçerek de bir televizyon kanalının hava durumu haberlerini açarak da bu bilgiye ulaşabilir. Bu bağlamda hem internetin hem de televizyonun medyanın birer kolu olduklarını anlamak mümkündür.

Medya Anlamı

Haber ve bilgi almanın rahatlığına ulaşan toplum, her konuda olduğu gibi bu konuda da elindekilerle yetinmez ve daha fazlasını arar. Bir örnek olarak; Ülkesinde neler olup bittiğini öğrenen bir kişi ardından dünyanın bir başka ülkesindeki gelişmelerden haberdar olmak ister, ardından spordaki olayları bilmek ister. İnsanların bu beklentileri karşısında yerinde saymayan, gelişen teknoloji sayesinde ağını ve konularını geliştiren bir sektör olan medya sektörünün ilk amacı haber yayınlamak olmakla birlikte ikinci amaç olarak ta sürekli kendini ve kendine ait organlarını geliştirmeyi ve çoğaltmayı benimsemiştir.Kökeni Latince olan Medya kelimesi, Medium kelimesinin çoğulundan türemiştir. 

 

Sizce "Medya Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.