Reklamı Kapat
9656 kez okundu

Menkul Nedir

Menkul nedir, Menkul ne demektir, Menkul anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Menkul " hakkında genel görüşleri, Menkul hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Menkul hakkındaki görüşleri okuyabilir, Menkul hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Menkul Nedir?. Menkul, taşınabilir niteliğe sahip tüm mal ve metaların genel ortak adıdır. Menkul değerler, parasal ederi net bir şekilde belli olan, belirlenmiş bir değere sahip, taşınabilir ve kullanılabilir her türlü materyale verilen ortak tanımdır. Örnek olarak para, döviz, hisse senedi, kıymetli madenler birer menkul değerdirler. Bunun yanında, otomobil, uçak, cep telefonu, televizyon, ev eşyaları gibi taşınabilir ve rakamsal karşılığı tasavvur edilebilir mallar da menkul değerler içerisine girmektedir. 

Taşınabilir Menkul Değerlerden çok telafuz ettiğimiz Gayri Menkul kelimesi ise Menkul ifadesinin tam tersi olarak taşınması ve yer değiştirmesi mümkün olmayan, rakamsal bir bedeli olmasının yanında bu bedelin çevresel faktörlerle etkileşim içerisinde bulunduğu, yer değiştiremeyen kıymetler olarak anılmaktadır. Örneğin Arsalar, Evler, İşyerleri, Karasuları Mülkiyeti gibi taşınması mümkün olmayan mallar Gayri Menkul Değerler kapsamına girmektedir. 

Menkul değerler, daha çok serbest piyasa ekonomisi ile belirlenmekte ve paha bedelleri esneklik arz etmektedir. Bunun yanında Gayrimenkul Değerler, rakamsal olarak değişebilmesi ve serbest piyasa nispetinde farklılık arz etmesi ile birlikte söz konusu bedellerin değişim nispeti daha durağandır. Bir gayri menkulün değeri aylarca değişmeyebilirken menkul değerlerin bedelleri günlük hatta saatlik olarak bile değişebilmektedir. 

Sizce "Menkul Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.