Reklamı Kapat
6792 kez okundu

Meslek Nedir

Meslek nedir, Meslek ne demektir, Meslek anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Meslek " hakkında genel görüşleri, Meslek hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Meslek hakkındaki görüşleri okuyabilir, Meslek hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Meslek en genel anlamıyla insanların belirli eğitim süreçlerinden geçerek edindikleri ve bu edinmede bazı amaçların yer aldığı bir eylemdir. Esası zihin yormak ve keskin bir öğrenme sisteminin olması ise Meslek nedir? sorusunun daha anlaşılır bir biçimde ifade edilmesine yardımcı olmaktadır. Eğitim sisteminin ilerlemesiyle meslek edinmek zorlaşmakta mutlaka eğitim alınması zorunlu olmaktadır. Önceleri insanlar meslek edinmek istedikleri alanda bir iş bulup o mesleğin uzmanının yanında ki bu kişi genelde usta olarak adlandırılır, uzman kişinin yanında işi aktif olarak mevcut mesleği öğrenirlerdi. Meslek edinmedeki amaçlarında başında ise para kazanmak vardır. İnsanların yüzyıllardır en büyük mücadelesi olan hayatlarını sürdürebilmek; yemek bulmak, giyinebilmek, ısınabilmek ihtiyaçlarının bütünü olmaktadır. Hayat şartlarının değişmesi bu olguyu da sürekli beraberinde değiştirmektedir. İlk başlarda sadece yemek, barınmak, ısınmak gibi tek düze ihtiyaçlar bakımından para kazanmak amaçtı sonrasında daha lüks bir yaşam için meslek edinip belli standartlar doğrultusunda yaşamak için para kazanmak fikri oluştu şimdilerde ise belirli bir meslek edinmek kişinin toplumdaki sosyal statüsünü belirleyen bir olgu olmaktadır.

 

Meslek Seçimi

Şu an Türkiye ‘de tanımlanmış yaklaşık 600 tane meslek vardır ki bir kişi 600 meslek arasında seçim yapmak durumundadır. Bu meslekleri seçerken bazı kıstaslar vardır, bunları sıralamak gerekirse;

  • Öncelikle kişinin mevcut yeteneklerinin farkında olması gerekmektedir. Yeteneği olmayan bir konuda aldığı eğitim doğrultusunda meslek edinen bir kişinin o alanda başarılı olması çok zordur.
  • Bir kişi mesleğini seçerken o alana ilgi duymalıdır, hiç merak etmediği bir konuda eğitim almasının zor olacağı gibi iş hayatına girdikten sonra o konuda kendini geliştirmesi de mümkün değildir.
  • Bazı mesleklerde başarı o mesleği yapanların karakteristik özelliklerinin göstergesi olarak nitelendirilebilir. Karakterinin uygun olmadığı bir mesleği seçen bir kişi o meslekte kendi adına mutlu olamaz ve sağlıklı bir meslek yaşamı sürdüremez.
  • Bir mesleğin standartlarını o mesleğin eğitimini almadan önce bilmek gerekmektedir. Eğer, çok para kazanmak istiyorsanız standart maaşlara sahip bir mesleği seçerseniz aylık kazancınız belli standartlarda kalır ve beklediğiniz parayı kazanamadığınız için bir süre sonra o meslekten
    sıkılırsınız.

 

Meslek Nedir Anlamı

‘'Meslek nedir?‘’ sorusuna sözlükte verilen cevap, belirli bir eğitimle kazanılan sistemli olarak bilgi ve becerilere dayalı olan, insanlara yararlı mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak amacıyla yapılan önceden kuralları belirlenmiş olan iştir. Mesleklere insanlar tarafından sahip olunma isteği mevcuttur bu bağlamda insanların sahip olma arzusu ise hayatlarını kaliteli ve belirli bir düzeyde sürdürebilme ihtiyacından doğmaktadır. Meslekler, okullarda o konuda uzmanlaşmış olan kişiler tarafından verilen eğitimler ile öğretilmektedir. Her mesleğin kendine özgü kuralları vardır ki bunların başında görev tanımı ve görev alanları gelmektedir. Farklılık gösteren özellikleri ise çalışma ortamı, çalışma koşulları ve mevcut yetenekler gibi özellikler olmaktadır. Ar maslak kelimesinden yani Arapçadan dilimize girmiştir.

Sizce "Meslek Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.