Reklamı Kapat
9348 kez okundu

Metin Nedir

Metin nedir, Metin ne demektir, Metin anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Metin " hakkında genel görüşleri, Metin hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Metin hakkındaki görüşleri okuyabilir, Metin hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İnsanların okuyup anlayabildikleri hatta sonuç çıkarabildikleri her yazı bir metindir. İçeriğinin sınırsız olduğu metin nedir? sorusuna halk dilince verilen cevap edebi dilden çok ta farklı olmamakla birlikte cümlelerin birleşmiş ve yazının parçalara ayrılmış hali diye tanımlanmaktadır. Bir metinin okuyucuya ulaşmasının birçok farklı yolu ve birçok farklı amacı bulunmaktadır. Bunun yolları; kitap, dergi, gazete ve bunlar gibi çok değişik kanallardan herhangi bir metine ulaşılabilir. Gazetede okunan bir metin az ve öz anlatıma sahiptir çünkü yer alabildiği alan kısıtlıdır. Bir kitapta yer alan metin veya metinler ise çok uzun bir şekilde okuyucuyu sonuca ulaştırmaktadır çünkü yer hiçbir şekilde yer kısıtlaması yoktur. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere metinin boyutlarının sınırlanması ancak yer bakımından olabilir. Metinlerin yazılma amaçlarının da hiçbir kısıtlaması yoktur nitekim yazılı olarak anlatılmak istenen her türlü duygu, okuyucuya verilmesi gereken herhangi bir öğüt veya insanların bir şeye yönlendirilme amacı gibi birçok farklı amaçla metin yazılabilir.

Edebi Metin Nedir?

Metinin en çok bilinen kısmı edebi metindir isminden de anlaşılacağı üzere edebiyat alanına aittir. Edebinin anlamı; belirli duygu ve düşünceleri estetik içeren güzel bir anlatımla anlatmaktır bu bağlamda edebi metinde bir metinin güzel bir yazım içerip estetik algı seviyesinin yüksek olmasıdır. Edebi metinlerin estetik içermesi, günlük hayatta kullanılan dilin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Aynı duyguların farklı ve değişik kelimelerin oluşturduğu cümlelerle anlatmak edebi metinlerin en belirgin özelliği olmaktadır. ayrıca, yalın bir dil değil de işlenmiş bir dil kullanılması söz konusu olmaktadır.

Edebi Metinlerin Özellikleri

Günlük hayatta kullanılan dilden farklı ve estetik bir dille anlatılan edebi metinler aslında ‘’Metin Nedir?‘’ sorusuna daha güzel bir cevap olmaktadır. Edebi metinlerin kendilerine özgü özellikleri bulunmaktadır:

  • Edebi metinler, kurgu ürünüdürler yaşanmışlıklar değil hayallerden oluşmaktadırlar.
  • Amaç, bilgi vermek değildir sadece insanların iç dünyasına değmektir.
  • Bir edebi metinde kullanılan bir cümlede yapılan bir kelime değişikliği eş anlamlı olan bir kelime de olsa anlamını tamamen değiştirmektedir.
  • Edebi metinleri okurken içerik duyguyu yaşamazlar fakat yazarın okuyucuya duyguyu tamamen hissettirmesi gerektirmektedir.

Metin Anlamı

Metin kelimesinin sözlük anlamı; bir yazıyı biçim, anlatım özellikleri ve noktalama işaretleriyle oluşturan kelimelerin bütünü olmakla birlikte daha anlaşılır tanımı; bir yazının parçası olan ve birden fazla cümlenin bir araya gelmesiyle oluşan edebi bir tanım olarak bilinmektedir. Metin kelimesinin kökeni Arapça‘dır ve Arap dilinden dilimize mtn kelimesinden metin olarak değişime uğrayarak gelmiş bulunmaktadır. Metinlerin incelenme ve araştırılma alanı olup metin kelimesi de edebiyat terminolojisinin sahiplendiği bir sözcük olmaktadır. Bir metinin yapı olarak en küçük parçası kelime olmakla birlikte anlamsal olarak en küçük parçası cümledir nitekim bir cümle tek başına dinleyen veya okuyan kişiyi bir sonuca ulaştırabilme yeteneğine sahiptir.

Sizce "Metin Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.