Reklamı Kapat
11975 kez okundu

Milli Egemenlik Anlamı

Milli Egemenlik anlamı; Milli Egemenlik hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Milli Egemenlik anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Ülkedeki mevcut yönetimde hakimiyetin tamamıyla vatandaşlarda olması milli egemenlik kavramının en güzel açıklamasıdır. Bununla birlikte milliyetçilik ilkesinin amaçlarından biri olan ulusal birlik ve beraberliğin sağlanması ve ulusal bağımsızlığı savunması ilkesini de destekleyen milli egemenlik kavramında vatandaşların bağımsız bir şekilde ortak bir karar verebilmesiyse esastır. Egemenlik bir toprak parçasında kural ve hukuk koyma anlamını taşır hakimiyet ile paralel anlama sahiptir. Milli yani ulusal kelimesiyle birleşiminden ortaya çıkmış bir kelimedir. Ayrıca milli, millet kelimesinden türemiştir. Millet Arapça kökenli bir kelimedir. 

Sizce "Milli Egemenlik Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.