Reklamı Kapat
6875 kez okundu

Mizan Nedir

Mizan nedir, Mizan ne demektir, Mizan anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Mizan " hakkında genel görüşleri, Mizan hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Mizan hakkındaki görüşleri okuyabilir, Mizan hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İslam dininde insanların öldükten sonra dirileceği ve dünyada yaptıklarından dolayı hesaba çekilecekleri insancı vardır. İnsanlar öldükten sonra öteki dünyada onların iyilikleri ve kötülükleri hesaplanacak ve bunlar ‘mizan’ adı verilen bir terazide tartılacaktır. Peki “mizan nedir”. Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle öteki dünya inancını anlatmak gerekir. Öteki dünya inancında insanların öldükten sonra İslam dininde ‘öteki dünya’ adı verilen yerde dirilecekleri ve burada insanların hesaba çekileceği kabul edilmektedir. İnsanlar hesaba çekilirken de onların iyilik ve kötülüklerinin karşılaştırılacağı bir terazi bulunacaktır. İşte mizan, o teraziye verilen isimdir. Mizan, dünyadaki terazilere benzemeyen ve şekli kimse tarafından bilinmeyen bir terazidir. Mizanda iyilikleri ağır gelen cennete gidecek, kötülükleri ağır gelen ise cehenneme gidecektir. Bu nedenle de mizan çok önemlidir. Mizanda iyiliklerin daha ağır basması için bu dünya hayatını iyilik yaparak, insanların kalbini kırmadan ve kimseyi incitmeden geçirmek gerekir. Ancak bu sayede mizanda iyiliklerin ağır basması sağlanabilir. Böylelikle de cennete gitmenin anahtarı elde edilmiş olur.

MİZAN HAKKINDA

Mizan, bir ölçü, bir hesaplamadır. İslam inancında ahirette insanlar dirilecek ve Yaradan’a hesap vereceklerdir. Hesap verirken de insanların bu dünyada yaptıkları tüm iyilikler ve sevaplar bir kefeye, tüm kötülükler ve günahlar da diğer kefeye konulacaktır. Hangi kefe daha ağır gelirse insanlar buna göre cennet veya cehenneme gidecektir. Dolayısıyla mizan nedir, sorusu son derece önemli bir sorudur. Çünkü mizanda iyiliklerin ve sevapların ağır basması tüm Müslümanlar tarafından arzulanan bir şeydir. Ancak bu durum kendi kendine olacak bir şey değildir. Mizanda sevapların ve iyiliklerin ağır basmasını isteyenler bu dünyada çok daha fazla iyilik yapmalıdırlar. Çünkü ancak bu sayede mizanda iyilik kefesinin daha ağır basmasını sağlayabilirler.

MİZAN KAVRAMI

Mizan, İslam dininde var olan ahiret inancına göre insanların öldükten sonra dirilip tekrar toplandıkları mahşer yerinde kurulan ve iyiliklerle kötülüklerin tartıldığı, yani ölçüldüğü bir terazidir. Dünya üzerinde hiçbir teraziye benzemeyen mizan’ın şekli kimse tarafından bilinmemektedir. Mizan, insanların iyiliklerinin bir kefeye, yaptıkları kötülüklerin de bir diğer kefeye konularak bu ikisinin karşılaştırılmasıdır.

Sizce "Mizan Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.