Reklamı Kapat
23554 kez okundu

Monolog Anlamı

Monolog anlamı; Monolog hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Monolog anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Monolog kelimesi Fransızca’dan dilimize geçmiştir. Fransızca ‘monologue’ kelimesinden türetilmiştir. Ancak monolog kelimesi eski Yunancada mono ve logos kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Eski Yunancada ‘mono’ kelimesi ‘tek, yalnız’ anlamına, ‘logos’ kelimesi ise ‘söz, konuşma’ anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle de tek söz anlamına gelen bir kavram olarak kullanılmaktadır. Monolog kelimesi kendi kendine konuşması anlamına gelmektedir. Özellikle tiyatro oyunlarında rol alan oyuncuların kendi kendilerine konuşulması demektir. Monolog kelimesi, eski Yunancada kullanıldığı anlamına yakın olarak günümüzde de kişinin kendi kendine konuşması anlamına gelmektedir. Kelime Fransızca aslında da tek kişilik konuşma anlamında kullanılmaktadır. Gündelik hayatta pek sık karşınıza çıkmayacak monolog kelimesi en fazla tiyatro sanatında kullanılan bir kavramdır.

melisa çiftçi,

bence monolog bir kişi demek ben öğretmenden öğrendim bence sizde öğretmenden öğrenin: bide monolog bir kişinin oynadığı bir şey. mesela sizde tek başınıza oynamıştırdınız. bügün bana öyle bişey oldu. beni arkadaşım sattı. bende diğer arkadaşlarıma sorum ama onlarda beni oynatmadı ve bende tek başıma oynamaya kalktım ama olmadı kendi başına oynamak hiç güzel olamazdı. Ve sonra arkadaşım beni oynattı. SONNNNNNNN

Sizce "Monolog Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.