Reklamı Kapat
23553 kez okundu

Monolog Nedir

Monolog nedir, Monolog ne demektir, Monolog anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Monolog " hakkında genel görüşleri, Monolog hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Monolog hakkındaki görüşleri okuyabilir, Monolog hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Monolog, tiyatro oyunu içerisinde bir oyuncunun kendi kendine yaptığı konulmaya verilen isimdir. Tiyatroda oyuncular canlı olarak seyircilerin karşısında rol yapmaktadırlar. Çok eski zamanlardan beridir tiyatro sanatı insanların yoğun olarak ilgisini çekmektedir. Bu nedenle de hemen her dönemde tiyatro son derece önemli bir sanat dalı olarak varlığını sürdürmüştür. Tiyatro oyunlarında oyun senaryosu kadar tiyatro oyuncularının performansı da çok önemlidir. Özellikle seyirci karşısında canlı olarak rol yapmak herkesin yapacağı iş değildir. Bu nedenle de tiyatro bir sanat dalı olarak kabul edilmekte ve tiyatro oyuncuları saygı görmektedir. Tiyatro oyunlarında seyircinin karşısında canlı olarak oyun oynandığı için burada sinemadan farklı pek çok yöntem kullanılmaktadır. Örneğin tiyatroda kullanılan monolog yöntemine sinemada rastlamak pek mümkün değildir. Çünkü monolog tiyatro sanatına ait bir kavramdır. Tiyatro oyunu içerisinde zaman zaman oyunun karakterlerinin kendi kendilerine konuşması gerçekleşmektedir. Senaryo gereği olarak kendi kendine konuşan oyuncu da aslında monolog yapmaktadır. Peki, “monolog nedir”. Monolog, tek kişilik iletişim anlamına gelmektedir. Çünkü monologda sadece kişinin kendisi vardır ikinci bir kimse yoktur.

MONOLOG HAKKINDA

Monolog, tiyatro oyununda oyuncunun kendi kendine konuşmasına verilen isimdir. Monologda kişi kendiyle iletişim kurmakta ve konuşmaktadır. Bu nedenle de monolog aynı zamanda bir iletişim biçimidir. Ancak bu iletişim biçimi kişinin sadece kendisi ile yaptığı iletişimi anlatmak için kullanılmaktadır. Ayrıca monolog kelimesi güldürü amaçlı olarak tek kişi tarafından yapılan gösteriler için de kullanılmaktadır. Yani çok sık kullandığımız stand-up kelimesinin yerine monolog kelimesi kullanılmaktadır. Monologda önemli olan kişinin tek başına konuşmasıdır. Çünkü monolog nedir sorusunun cevabı bu kavramın tek başına konuşma anlamına geldiğidir.Araya senden başka bir kişi girerse ve o da iletişime dahil olursa bu durumda monolog olmayacaktır. Monolog tiyatroda oyuncunun kendi kendine konuşma yaptığı bölümlere verilen isimdir.

MONOLOG KAVRAMI

Monolog, özellikle tiyatro oyunlarında rol alan oyuncuların ol icabı kendi kendilerine konuşmalarına verilen isimdir. Monolog demek tek başına konuşmak demektir. Çünkü monologda esas olan kişinin kendi kendine konuşmasıdır. Tiyatro oyunlarında kullanılan bir kavram olan monolog, özellikle oyun sırasında tiyatro oyununda yer alan oyuncuların kendi kendine uzun bir konuşma yapmalarıdır. Monolog kelimesi tiyatro sanatında kullanılan son derece teknik bir kavramdır.

melisa çiftçi,

bence monolog bir kişi demek ben öğretmenden öğrendim bence sizde öğretmenden öğrenin: bide monolog bir kişinin oynadığı bir şey. mesela sizde tek başınıza oynamıştırdınız. bügün bana öyle bişey oldu. beni arkadaşım sattı. bende diğer arkadaşlarıma sorum ama onlarda beni oynatmadı ve bende tek başıma oynamaya kalktım ama olmadı kendi başına oynamak hiç güzel olamazdı. Ve sonra arkadaşım beni oynattı. SONNNNNNNN

Sizce "Monolog Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.