Reklamı Kapat
5561 kez okundu

Mukabele Nedir

Mukabele nedir, Mukabele ne demektir, Mukabele anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Mukabele " hakkında genel görüşleri, Mukabele hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Mukabele hakkındaki görüşleri okuyabilir, Mukabele hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

En sık karşılık verme, karşılama, karşı karşıya gelme anlamlarında kullanılır. 'Karşılıklılık' gibi de güncel Türkçe'ye uyarlanabilir. Edebiyatta, aralarında tezat (karşıtlık) ve tekabül (denklik, uygunluk) olan şeyleri bir sözde, deyişte bulundurmak anlamına da gelir. Aynı zamanda Mevleviler'in sema ayinlerine de mukabele denir. Mevleviler, postun önünde birbirlerine yüzlerini dönüp baş keserler ve birbirlerini selamlarlar. Bu nedenle, yani karşılaşma, karşılıklılık olduğu için sema hareketlerinde bu isim ile anılmaktadır.

Kur'an-ı Kerim Mukabelesi

Mukabele, karşılıklı okumadır. Günümüzde en sık kullanılan anlamı Kur'an-ı Kerim okuması için kullanılanıdır. Okunan Kur’an-ı Kerim’in dinleyenler tarafından sessizce ve gözle takip edilmesi anlamında kullanılır. İslam dini içinde sünnet sayılan bir ibadet biçimidir. Özellikle Ramazan ayı boyunca her gün yapılan ve bir ay içinde Kuran’ın tamamlanması amaçlanan bir etkinliktir. Bu ay içinde kutsal kitabın okunması, anlamı üzerinde düşünülmesi, emirlerin, yasakların yerine getirilmesinin sağlanması amaçlanır. İnanca göre her Ramazan ayında vahiy meleği olarak gelen Cebrail o vakte kadar gelen ayetleri Peygamber ile beraber karşılıklı okurmuş. Önce Cebrail okur Peygamber dinler sonra Peygamber okur Cebrail dinlermiş. Bu karşılıklı okuma sırasında hem Kur’an-ı Kerim’in indirildiği biçimde korunması, ayet ve sûrelerin sırasıyla ve özenle okunması hem de dualarla sükunet bulup kutsal olanla bağın kuvvetlenmesi amaçlanırmış.

Mukabele, 'mukabele bil misil' şeklinde bir islam hukuk terimi olarak da kullanılır. Misliyle karşılık verme anlamı vardır. Uluslararası ilişkilerde bir ülkenin başka bir ülkeye karşı gerçekleştirdiği eylemin misliyle karşılık bulması anlamına gelir. 'Kısasa kısas' olarak da tanımlanabilecek bir durum içinde kullanılır.

Bilmukabele

Gündelik davranışlar içinde 'ben de', 'size de' anlamı taşıyan bir ifade olarak kullanılır. Genelde saygı ve sevgi içeren olumlu duyguların karşılığı olarak kullanıldığı dikkat çeker.

  • Bu bayramın bütün aileniz için mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.

  • Bilmukabele.

Mütekabiliyet Esası

Diplomasi esaslarından biri de 'mütekabiliyet esası'dır. Ulusal çıkarların korunması, kollanması amacıyla iki ülke arasında gerçekleştirilen anlaşmalar için mütekabiliyet esası öbeği kulanılır. Kısaca buna da karşılıklılık esası diyebiliriz. Hukuk alanında bir sözleşme yapılırken, bir anlaşma hazırlanırken de bu esas başat konulardan, uyulması gereken kurallardan birini oluşturur.


 

Sizce "Mukabele Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.