Reklamı Kapat
3222 kez okundu

Müttaki Nedir

Müttaki nedir, Müttaki ne demektir, Müttaki anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Müttaki " hakkında genel görüşleri, Müttaki hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Müttaki hakkındaki görüşleri okuyabilir, Müttaki hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Müttaki kavramı genellikle dini metinlerde, Kuran'ı Kerim'de ve hadislerde geçer. Arapça'nın tabiatı gereği kavramların edebi kullanımı durumunda pek çok mefhumu karşılaması münasebetiyle farklı anlamlarda mülahaza edilseler de referans almamız gereken değer salt anlamı olmalıdır. 

Müttaki, Arapça'da Korkan, Sakınan, Günah işlemekten imtina eden anlamlarında kullanılır. Esasında kelime kökü Takva'dır. Takva sakınma, mahsurlu bir eylemden imtina etme halidir. Muttaki, Takva kelimesinin kişiye tahakkuku ile Muttaki halini halır. 

Kuran'da ve hadislerde Muttakiler ve Takva Sahipleri şeklinde ifade edilen ifadelerde ifade edilmek istenen inancı uygulama konusundaki hassasiyettir diyebiliriz. Kişi, inancını kendisi dahi ölçümleyemeyeceği için inandıklarına riayet etme, uyma ve sakıncalardan sakınma konusundaki halini değerlendirebilir, özeleştiri yapabilir. 

Üstünlük Takva'dadır ifadesinde de kişiyi üstün kılacak hal ve vaziyetin İslam inancının emirlerini uygulayabilme, yasaklarından sakınabilme halini işaret eder.

Sizce "Müttaki Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.