Reklamı Kapat
11028 kez okundu

MVP Anlamı

MVP anlamı; MVP hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada MVP anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

MPV İngilizce bir terimin kısaltması olarak kullanılmakta olup açılımı Mean Platelet Volume olmaktadır. Bu kelimle dizininin Türkçe karşılığı ise ortalama trambosit hacimdir. MPV nedir? denildiğinde tıp terminolojisine ait bir terim anlaşılmakla birlikte kan sayımı değerlerinin ölçütü olmaktadır. Bu kelime dizininde bulunan trombosit kelimesinin anlamı; kanın içeriğinde bulunan çapı 3 mikron büyüklüğünde olan çekirdeği olmayan cisimciklerdir. Yapımı kemik iliğinde başlayan trombositler ortalama olarak 7,5 gün yaşayabilmekte birlikte kanın içeriğinde bulunan en küçük hücre özelliğindedirler. Tormbositlerin boyutları zamanla artış göstermektedir nitekim MPV testi de bunun ölçümü için yapılmaktadır. Zaman zamanda azalma gösterebilen trombositlerin rahatsızlanması veya tedavi şekilleri gibi durumlar MPV testi doğrultusunda yapılmaktadır.

Sizce "MVP Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.