Reklamı Kapat
10838 kez okundu

MVP Nedir

MVP nedir, MVP ne demektir, MVP anlamı. Bulunduğunuz sayfa " MVP " hakkında genel görüşleri, MVP hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada MVP hakkındaki görüşleri okuyabilir, MVP hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

MPV kelimesi trombosit hacminin ölçümünü içeren tıbbi bir terimdir. Trombositlerin değişken boyutlarının olması ve bu değişkenliğin zaman aralığı bilinmediği için bu ölçümler yapılmaktadır.         ‘’MPV Nedir?‘’ karşılığında genel bir sağlık taraması cevabı da verilebilmektedir. Çünkü trombositler, başlı başına bir hastalığın tepkisini verebilen kan değerlerinin ölçülmesinde önemli bir kıstas olabilme yeteneğine sahiptirler. Trombositler, kanama sırasında kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve karaciğer tarafından çoğalmasının kontrolünün yapıldığı hücre parçalarıdır. Trombositler yaşam sürelerinin sonunda dalak tarafından parçalanıp ayrıştırılmaktadır. Eğer, dalak bir zarar görürse yaşlanan trombositler parçalanamaz ve dışarı atılamaz. Ayrıca, dalağın zarar görmesi dışında hızlı çalışması da trombositlerde ters bir etki yaratmaktadır ki bu etki trombositlerin daha fazla parçalanmasıdır. Bu test sonucunda sadece trombositlerin değişmiş boyutları gözlenebildiği gibi belli başlı bazı rahatsızlıkların belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda MPV değerinin düşük olması veya yüksek olması durumunda tanınabilen hastalıklar bulunur, bu hastalıklardan en önemlileri; CBC anemi ve enfeksiyondur.

MPV Testi Sonucunun Düşük Olması

MPV testi yapılıp düşük bir değerle karşılaşırsa bu tamamen trombositlerinin az olduğunu göstermekle birlikte üretiminde bir sorun olduğunu göstermektedir ki bu durumda ya sayısı azdır ya da boyutu küçüktür. Trombosit düşüklüğünün belirtisi olabilecek bazı hastalıklar ise şunlardır:

 • Wiskott veya Aldrich Sendromu
 • Aplastik Anemi
 • Trombositopeni veya Absent Radii Sendromu
 • Storage Pool Hastalığı

MPV Testi Sonucunun Yüksek Olması

MPV testinin sonucu yüksek çıkarsa bu durum trombositlerin fazla olduğunu gösterir. Doktor tarafından anormal bir durum olarak değerlendirilip bazı hastalıkların belirtisi olabileceğinden şüphelenilir ki bu hastalıklar şunlardır:

 • İdiyopatik Trombositopenik Purpura
 • Bernard ve Soulier Hastalığı
 • May ve Hegglin Anomalisi
 • Sepsislere Bağlı Olan Trombositopeni
 • Prostetik yani metal kalp kapakçığı varlığı
 • Prostetik yani metal kalp kapakçığı varlığı
 • Büyük kanamalar
 • Lösemi Çeşitleri yani AML ve KML
 • Splenektomi diğer anlamıyla dalağın alınması
 • Vaskülitler diğer anlamıyla damar iltihapları
 • Megaloblastik Anemi

MPV Nedir Anlamı

MPV İngilizce bir terimin kısaltması olarak kullanılmakta olup açılımı Mean Platelet Volume olmaktadır. Bu kelimle dizininin Türkçe karşılığı ise ortalama trambosit hacimdir. MPV nedir? denildiğinde tıp terminolojisine ait bir terim anlaşılmakla birlikte kan sayımı değerlerinin ölçütü olmaktadır. Bu kelime dizininde bulunan trombosit kelimesinin anlamı; kanın içeriğinde bulunan çapı 3 mikron büyüklüğünde olan çekirdeği olmayan cisimciklerdir. Yapımı kemik iliğinde başlayan trombositler ortalama olarak 7,5 gün yaşayabilmekte birlikte kanın içeriğinde bulunan en küçük hücre özelliğindedirler. Tormbositlerin boyutları zamanla artış göstermektedir nitekim MPV testi de bunun ölçümü için yapılmaktadır. Zaman zamanda azalma gösterebilen trombositlerin rahatsızlanması veya tedavi şekilleri gibi durumlar MPV testi doğrultusunda yapılmaktadır.

Sizce "MVP Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.