Reklamı Kapat
19059 kez okundu

Nefroloji Nedir

Nefroloji nedir, Nefroloji ne demektir, Nefroloji anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Nefroloji " hakkında genel görüşleri, Nefroloji hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Nefroloji hakkındaki görüşleri okuyabilir, Nefroloji hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Nefroloji, tıp bilimine ait böbrekleri kapsayan bir ana dal olup kendi içinde ara dallara ayrılıp böbrekler ile ilgili çoğu hastalığı ve böbreklere ait her kısmı ayrı ayrı derinlemesine incelemektedir. Tıp biliminden nefroloji ana dalını incelemeyi tercih eden ve uzmanlık konusunu 2 yıl süreli olmak üzere böbrek sağlığının işleyişi ve böbrek hastalıkları üzerine yapan olan doktorlar da nefrolog ya da daha açıklayıcı bir tanım olan nefroloji uzmanı unvanını almaktadırlar. Bahsedilen nefroloji bilimi hakkındaki bilgilerden yola çıkarak böbrekler ile ilgili her hastalık nefrologların ilgi alanıdır demek asla doğru olmamaktadır nitekim Nefroloji nedir? sorusunun cevabı da asla böbrek hastalıkları genellemesiyle de olmamaktadır.

Yapılan ilk tanımda da belirtildiği gibi böbrekler ile ilgili çoğu hastalık ile yakından ilgili olan nefroloji bilim dalı böbreğin her kısmını incelemek ile birlikte bazı böbrek hastalıklarını da tıp biliminin üroloji ana dalına dahil olduğu bilinmektedir. Böbrekler, vücutta görevli organlar tarafından meydana getirilen yapım – yıkım olayının yıkım aşamasında en çok sorumluluğu olan organdır. Böbrekler; insan vücudunda karın bölgesinin arka kısmında, en fazla 10 cm‘e kadar büyüyebilen, yaklaşık ağırlığı 100 gr ile 150 gr arasında değişebilen, istisnalar dışında genel olarak her insan vücudunda 2 adet olarak yer alan asıl görevi idrar boşaltımını sağlamak olan organlardır.

Nefroloji Hakkında

‘’Nefroloji nedir?‘’ ile ilgili aranan cevaplarda böbrek hastalıkları genellemesinin yapılması ile birlikte idrar boşaltımını sağlayan sistem ve böbrekte oluşan hastalık sebebi taşlar haricinde geriye kalan bütün böbrek hastalıklarını inceleyen, geliştiren ve tedavisini belirleyen tıp bilimine ait bir alt ana dalı cevabı daha doğru olmaktadır. Yaradılış olarak 2 adet böbreğe sahip olan insanların bir kısmı ki sayıları hiç az değildir, tek böbrek ile hayatlarını devam ettirebilmektedirler.

Böbreklerin genel işleyişinin de içerisinde olduğu temel görevleri şunlardır; vücudumuzda doğal yollar ile var olan ve böbrekler sayesinde doğal varlıklarını sürdürebilen yaralı minerallerin vücudun bütün bölümde olmak üzere dengesini sağlamak, vücuda zararlı olan kısmını sadece idrara göndermek ve mevcut oluşturulan idrarın vücuttan atılmasını sağlamak. Bu işleyişin küçük bir kısmında bile bir aksama meydana geldiğinde idrar boşaltımında bozukluk meydana gelir ki bu durum böbrek hastalığı olarak adlandırılır.

Nefroloji Anlamı

Kökeni İngilizce olan Nephrology kelimesi dilimize Nefroloji olarak yerleşmiştir. Böbrek veya boşaltım sistemi ile ilgili herhangi bir problem yaşandığında en iyi danışılabilecek doktorlar, nefrologlar yani nefroloji uzmanlarıdır. Nefrologlar, bazı hastalıklara tek başlarına kesin teşhis koyabilecek tıp bilimi adamlarıdırlar. Bu hastalıklar, alt bölümlere ayrılmak ile birlikte genel olarak şunlardır;

  • Böbreklerin herhangi birinde veya her ikisinde birden meydana gelen iltihaplanma
  • Doğuştan gelen veya sonradan oluşabilen böbrek yetmezliği durumu
  • İdrarın boşaltımının gerçekleştiği bölge olan idrar yolunun enfeksiyon kapması
  • Böbreklerde oluşan bir işlevsel bozukluktan dolayı meydana gelen hipertansiyon

Sizce "Nefroloji Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.