Reklamı Kapat
6962 kez okundu

Olgu Nedir

Olgu nedir, Olgu ne demektir, Olgu anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Olgu " hakkında genel görüşleri, Olgu hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Olgu hakkındaki görüşleri okuyabilir, Olgu hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Olgu kelimesi gündelik hayatımızda pek kullanmadığımız ve karşımıza da çıkmayan ancak son günlerde özellikle tartışma programlarında sıkça duyduğumuz bir kelimedir. Olgu kelimesi, bilimsel veriye dayalı ve nesnel bilgi anlamına gelmektedir. Ayrıca olgu kelimesi kanıtlanabilir bilgi anlamında da kullanılmaktadır. Bilimsel bilginin de kanıtlanabilir olduğunu düşünürsek olgu kelimesinin bu iki anlamının birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Kanıtlanabilir bilgi anlamına gelen olgu kavramı bu nedenle genellikle görüş kelimesinin karşıtı olarak kullanılmaktadır. Çünkü “olgu nedir” sorusuna verilecek en güzel cevap bu kavramın tartışmaya ve yoruma açık olmayan, yani nesnel ve kesinlik belirten bir kelime olduğudur. Örneğin, yerçekimi bir olgudur, canlıların üremeleri bir olgudur. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere olgu kavramı daha çok bilimsel ve kanıtlanabilir bilgiler için kullanılmaktadır. Ayrıca olgu kelimesi insan iradesi dışında oluşan ve herkes tarafından kabul edilen durumlar için kullanılmaktadır. Olgu kavramı sık sık olay kavramı ile karıştırılmaktadır. Ancak bu iki kelime birbirinden oldukça farklıdır. Olgu kelimesi kanıtlanabilir ve kesin durumlar için kullanılırken olay kavramı her tülü durum için kullanılmaktadır.

OLGU KELİMESİNİN KULLANIM ALANLARI

Olgu kelimesi yukarda bahsettiğimiz gibi kanıtlanabilir ve bilimsel bilgi anlamına gelmektedir. Olgu kavramı son dönemlerde daha fazla merak edilmeye başlanan ve insanların olgu nedir şeklinde sorular sordukları bir kavramdır. Aynı zamanda da bir durumun olgu olarak nitelendirilebilmesi için o durumun idare dışı ortaya çıkması gerekir. Olgu kavramı daha çok bilimsel alanda yapılan çalışmalarda ve bilimsel tartışmalarda kullanılmaktadır. Günümüzde ise olgu kelimesi, çeşitli aydınlar tarafından televizyonlardaki tartışma programlarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Ancak televizyonlardaki tartışma programlarında bu kelimeyi kullananların hemen her durum için olgu kavramını kullanması bu kavramın anlamı açısından son derece yanlıştır. Çünkü olgu kavramı her durumu değil sadece kanıtlanabilir ve bilimsel olan durumları ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu nedenle de tartışma programlarında her durum ve olay için olgu kavramının kullanılması son derece yanlıştır.

OLGU KAVRAMININ ÖNEMİ

Olgu kelimesi, günlük hayatta pek kullanmadığımız bir kelime olsa da bilim dünyasında ve bilimsel çalışmalarda son derece önem verilen bir kavramdır. Çünkü bir durumun olgu olması ile olay olması arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Olgu kavramı herkes tarafından kabul edilen bilgi anlamına geldiği için bir durumun olgu olarak nitelendirilmesi o durumu daha da önemli bir pozisyona sokmaktadır.

Sizce "Olgu Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.