Reklamı Kapat
7170 kez okundu

Optik Nivo Nedir

Optik Nivo nedir, Optik Nivo ne demektir, Optik Nivo anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Optik Nivo " hakkında genel görüşleri, Optik Nivo hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Optik Nivo hakkındaki görüşleri okuyabilir, Optik Nivo hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Optik Nivo, belirlenen iki nokta arasındaki kot farkını bulmak için tasarlanmış, elektromekanik bir yüksek teknoloji ürünüdür. Optik Nivo ürünleri sayesinde yüzlerce metreye kadarki aralıklardaki kot farkı kolayca ve hızla hesaplanabilir. Örnek olarak belediyeler, yol yapımında kot farkı hesaplamak için üç ayaklı ölçüm aletleri kullanarak belirli mühendislik ölçümler yaptığı görülür. Bu ürünler Optik Nivo cihazlarıdır. Bu ürünler sayesinde uzak ya da yakın iki nokta arasındaki kot farkı saniyeler içinde ölçülebilir.

Optik Nivo Nasıl Çalışır

Aluminyum bir sehpa ve mirası ile birlikte kullanılan Optik Nivo, üzerindeki ölçü dürbünü kullanılarak diğer noktadaki Optik Nivo cihazına ulaşır ve kot farkı cihazın üzerindeki yönergelerle hesaplanır. Böylece iki nokta arasındaki mesafeden ve açının mesafe üzerinden hesaplanmasından kot farkı ölçülmüş olur.

Optik Nivo Nasıl Kullanılır

Kendi sehpası ve mirası ile bilrikte kullanılan Optik Nivo cihazları, üç ayaktan oluşan sehpasının üzerine sabitlenir. Ön tarafı cm işaretlemeli, arka kısmı ise milimetrik işaretlemeli olan miralar teleskopik olarak çalışır ve mesafe ölçümü için temel görevi üstlenir. Sehpası açılıp zemine yerleştirilen Optik Nivo, bağlama vidası ile sehpasına bağlanır ve hizalama vidasından istifade edilerek kabarcığın merkeze hizalanması sağlanır.

Nivo 180 derecelik bir kontrolle düzlendikten sonra karşı noktadaki nivo ile görüntü buluşması sağlanır. Göz ile çakıştırılan miralar işaretlenerek mesafe ölçümü gerçekleştirilir.

Sizce "Optik Nivo Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.