Reklamı Kapat
9039 kez okundu

Oryantasyon Nedir

Oryantasyon nedir, Oryantasyon ne demektir, Oryantasyon anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Oryantasyon " hakkında genel görüşleri, Oryantasyon hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Oryantasyon hakkındaki görüşleri okuyabilir, Oryantasyon hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Oryantasyon, en genel anlamıyla alışma ve uyum süreci olarak tanımlanabilir. Bir kişinin veya kişilerin herhangi bir ortama alışabilmesi için o kişinin mevcut yeni girdiği ortama uyum sağlayabilmesi amacını içeren bir süreçtir. ‘’Oryantasyon nedir?‘’ diye sorulduğunda cevap olarak eş anlamlı olması nedeni ile yönelim kelimesinin cevabını vermekte uygundur. Yani, bir kişinin türlü ilişkiler içinde yer ve zamanı seçme, koşulları değerlendirme konusunda bilinçli olarak davranmasıdır da denilebilir. İki farklı alanda daha çok uygulanabilecek ve duyulabilecek olan oryantasyon sözcüğü eğitim alanında belirli bir okula alışma süreci, iş alanında ise iş hakkında firma hakkında eğitim verilmesi sürecidir.

Eğitim alanında uyum sağlama ve alışma süreci anlamı ile kullanılırken iş alanında yönlendirme, yön verme ve eğitim verme anlamında kullanılır. Oryantasyon kelimesinin farklı alanlarda farklı anlamlar ile karşınıza çıkması, sözlükte farklı birden çok açıklamaya sahip olması nedeniyledir. Oryantasyon sözcüğünün sözlükte bulunan farklı anlamları ise şunlardır; uyum, yönelme, yönlendirme, yön verme, eğitim, eğitim verme, alışma süreci ve alıştırma aşamalarıdır.

Oryantasyon Hakkında

Bir kişi yeni bir işe alındığında işletme tarafından bir oryantasyon eğitimine tabii tutulmalıdır. Bu oryantasyon eğitiminde mevcut firma veya işletme hakkında bilgilere sahip olabileceği gibi firmanın yaptığı işlerinde ne olduğunu da daha iyi anlamış olur. Asıl amacının ise yeni başlayan kişileri işletmeye bir an önce kazandırmak olduğu oryantasyon eğitiminin verilmesi sonucu yeni kişiler tamamen tecrübesiz olarak işe başlamamış olurlar. Oryantasyon eğitimi birçok bölümden meydana gelmelidir ve her konuda ayrı uzman, tecrübeli kişiler tarafından verilmelidir. İşletmenin tanıtımı ile başlayan bu süreçte işletmenin kuruluşu ve amaçları anlatılarak eğitime başlanmalıdır. Ardından personel hakları, ücretleri, çalışma saatleri gibi bilgiler verilmelidir.

Bir sonraki aşamada ise yapılacak işler, görevler ve çalışma alanları bilgileri verilmelidir. Oryantasyonun son aşamasında da iş arkadaşları ile tanışma bölümüdür. Büyük firmalar tarafından uygulanan bu eğitim süreci aslında bütün firmaların yapması gereken bir uygulamadır ve bu yönü ile Oryantasyon nedir? sorusunun cevabı olur.

Oryantasyon Anlamı

Bazı üniversitelerde uygulanan oryantasyon sürecinin asıl amacı yeni öğrencilerin üniversiteye alışması için ayrılan bir uyum sürecidir. Bazı okullarda bu süreçte belirli toplu programlar uygulanarak uyum amacı dışında belirli eğitim programları içerisinde üniversitenin sınav ve eğitim sistemi gibi bilgiler verilir. Fransızca kökenli bir kelime olan Oryantasyon, dilimize hiç bir değişime uğramadan direk olarak girmiştir. 

Sizce "Oryantasyon Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.