Reklamı Kapat
7922 kez okundu

Ova Anlamı

Ova anlamı; Ova hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Ova anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Ova kelimesi dilimizde Farsça’da yer alan ve ‘tarım yapılan yer’ anlamına gelen abâd kelimesinden esinlenilerek türetilmiştir. Ova kelimesi coğrafik bir terim olmasının yanında gündelik hayatta da oldukça sık kullanılan bir kelimedir. Ancak gündelik hayatta ova kelimesi her türlü düzlüğü ifade etmek için kullanılmaktadır. Ama ova kelimesi coğrafik terim olarak tarım yapılan, deniz seviyesinden yüksekte kalan düzlük anlamına gelmektedir. Bu nedenle de kelimenin doğru kullanımı coğrafyada kullanılan anlamı olmaktadır. Ova kelimesi, bozkır veya çöl kelimelerinin zıddı olarak da kullanılmaktadır. Çünkü ovaların en belirleyici özellikleri burada toprağın verimli olmasıdır. Ovalarda bulunan verimli topraklar sayesinde bu alanlar tarım yapmaya son derece müsait alanlardır.

Sizce "Ova Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.