Reklamı Kapat
7810 kez okundu

Ova Nedir

Ova nedir, Ova ne demektir, Ova anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Ova " hakkında genel görüşleri, Ova hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Ova hakkındaki görüşleri okuyabilir, Ova hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ova, deniz seviyesine göre farklı yüksekliklerde bulunan düzlüklere verilen isimdir. Coğrafyada “ova nedir” sorusuna cevap olarak, ova denizden yüksekte bulunan her türlü düzlüğe verilen isimdir açıklaması yapılmaktadır. Ovalar ülkemizde pek çok bölümde bulunan düzlüklerdir. Ayrıca ovalarda çok az eğim bulunmaktadır. Ovalar düz arazi parçaları olmaları sebebiyle insanlar tarafından hayvancılık ve tarımsal faaliyetler için kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl olan ovalar, pek çok insanın ekmek kapısıdır. Ayrıca ovalar, çevrelerindeki akarsular sayesinde oldukça güzel bir manzara oluşturmaktadırlar. Ovalar, delta ovaları, karstik ovalar ve çöküntü ovaları olmak üzere 3 çeşittirler. Delta ovaları, akarsuların taşıdıkları alüvyonların deniz kıyısında birikmesi sonucu o alanın yükselmesiyle oluşmuşlardır. Karstik ovalar ise kireçtaşı ve alçıtaşı gibi karstik kayaların bulunduğu alanlarda çözünmeye bağlı olarak oluşan ovalardır. Adına tektonik ova da denilen tektonik ovalar ise depremler gibi yeryüzü hareketleri sonucunda oluşan ovalardır. Ülkemizde en çok rastlanılan ova türü de tektonik ovalardır. Tüm bölgelerimizde en az bir tane tektonik ova bulunmaktadır.

OVA HAKKINDA

Ova kavramı coğrafyada kullanılan teknik bir terimdir. Gündelik yaşamda da ova kelimesi kullanılsa da insanlara ova nedir diye sorduğunuzda tam olarak bir cevap alamazsınız. Çünkü gündelik yaşamda insanlar ova kelimesini her türlü düzlüğü tarif ederken kullanmaktadırlar. Ovalar geniş düzlüklerdir. Ayrıca ovalarda eğim son derece azdır. Özellikle akarsuların getirdiği alüvyonlarla oluşan delta ovalarının kenarlarında akarsu bulunduğu için ovalar ideal yaşam alanlarıdır. Zaten eski zamanlarda insanlar genelde ovaların etrafında yaşamaktaydılar. Bu sayede de hem ovanın geniş düzlüklerinde tarımla ve hayvancılıkla uğraşma hem de akarsuların yanında yaşama imkânından faydalanmaktadırlar. Dolayısıyla ovalar, eskiden insanların yaşamında ayrı bir öneme sahipti. Ancak günümüzde de ovalar bu önemini korumaktadırlar. Çünkü günümüzde de tarımsal faaliyetlerin neredeyse tamamı ovalarda yapılmaktadır.

OVA KAVRAMI

Ova kavramı coğrafik bir terimdir. Coğrafya biliminde ova kelimesi son derece geniş bir yer işgal etmektedir. Çünkü ülkemizde özellikle ovalar son derece geniş yer işgal etmektedirler. Ülkemizde her bölgemizde birbirinden farklı yüksekliklerde ovalar bulunmaktadır. Bu ovalar sayesinde ülkenin tarımsal üretiminin büyük bir kısmı karşılanmaktadır. Yani ovalar ülke tarımı açısından son derece önemli alanlardır.

Sizce "Ova Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.