Reklamı Kapat
12294 kez okundu

Paralel Nedir

Paralel nedir, Paralel ne demektir, Paralel anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Paralel " hakkında genel görüşleri, Paralel hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Paralel hakkındaki görüşleri okuyabilir, Paralel hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Paralel Nedir? denildiği zaman sahip olduğu 2 anlamdan biri olan coğrafi anlamı ilk akıllarda uyanan yanıt olmaktadır ki bu alandaki tanımı; ekvator bölgesine paralel olan düzlemlerin doğu veya batı yönü esas alınarak uzantı şekilleri ve birbirlerine karşı sergiledikleri durum belirtilmektedir. Ekvatorda bir paralel olarak bilinmektedir ve bütün paraleller ekvatora göre tanımlandırılmakta veya ölçüleri belirtilmektedir. Dünyanın sahip olduğu şeklinden yani yuvarlak olmasından dolayı en büyük paralel ekvatordur ve diğer paraleller ekvatordan uzaklaştıkça küçülmektedirler.

En uzak olan paralel ise kutuplarda bulunan paralellerdir ve boyut olarak en küçük olanlarıdır. Matematik bilimindeki paralelin anlamı ise; uzantıları artsa dahi birbirlerine olan uzaklıkları değişmeyen ve birbirleriyle sonsuz uzantısına kadar asla kesişmeyen doğrular olarak bilinmektedir. Matematik dalındaki paralel teorisi Öklid tarafından bulunmuş olup günümüze kadar kabul edilmiş ve halen kabul görmekte olan bir tanım olmaktadır. Matematik bilimin bir kolu olan geometri alanında fazlaca kullanılan paralel teorisi birçok teoreme de yardımcı olma niteliğindedir.

Paralellerin Özellikleri

Coğrafya alanında hayali olarak çizilmiş olan soyut olarak bilinen fakat soyut birçok hesaplamada işe yarayan paralellerin kendilerine özgü özellikleri vardır. Bu özellikler tamamen dünyanın şeklinden kaynaklı olarak bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

  1. Paralellerin başlangıç noktası ekvatordur ve bütün paraleller buna göre tanımlandırılır.
  2. Toplam 180 adet paralel bulunmakla birlikte 90 tanesi ekvatorun kuzeyinde 90 tanesi ise ekvatorun güneyinde bulunmaktadır.
  3. Dünyanın şekli yuvarlaktır ve kutuplara doğru gidildikçe genişliği azalır bu kapsamda paralellerinde büyüklükleri ekvatordan kutuplara gidildikçe azalmaktadır.
  4. Her paralelin arasındaki mesafe eşit olarak belirlenmektedir ve 111 km olarak bilinmektedir. Bu uzaklık sayesinde birçok hesaplama yapılabilir sadece 2 paralel arasındaki mesafe değil 10 paralel veya 90 paralel arasındaki mesafede hesaplanabilmektedir.
  5. Paraleller asla birbirleriyle kesişmezler veya birleşme noktaları yoktur.
  6. Yönleri her zaman batı – doğu veya doğu – batıdır.
  7. Her paralel her meridyene dik konumdadır.
  8. Enlemlerin belirlenmesinde önem arz eden paralellerin arasındaki enlem derecesi 1 derece olmaktadır.

Paralel Anlamı

‘’Paralel Nedir?‘’ sorusunun karşılığında bir kelime değil genellikle bir sıfat cevabı verilmekle birlikte doğruların ya da düzlemlerin birbirlerine karşı durumlarından bahsedilme durumu bulunmaktadır. Paralel demek aynı alanda fakat farklı yerlerde bulunan doğruların birbirlerine olan uzaklıkları önemsenmeden aynı doğrultuyu hedef alarak uzanmaları demektir. Paralel teriminin kullanıldığı alanlar ise matematik bilimi ve coğrafi bilimlerdir. Paralel teriminin matematik bilimi terminolojisindeki anlamı; aynı düzlemde bulunan 2 doğrunun birbirine asla kesişmemesi durumudur.

Paralel teriminin coğrafi anlamı ise; dünya üzerindeki ekvatorla aynı düzlemde bulunan belirli bir yöne sahip olmakla birlikte bu yönlerin sadece doğu ve batı olduğu varsayılan dairelerin birbirlerine karşı olan durumları olmaktadır. Paralle olarak Fransızcadan Paralel olarak dilimize girmiştir.

Sizce "Paralel Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.