Reklamı Kapat
10039 kez okundu

Parite Nedir

Parite nedir, Parite ne demektir, Parite anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Parite " hakkında genel görüşleri, Parite hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Parite hakkındaki görüşleri okuyabilir, Parite hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Finansal anlamda, para birimlerinin birbirlerine olan nispeti Parite olarak adlandırılır. En yalın ifadesiyle bir ülkenin para biriminin diğer ülkenin para birimi ile bölündüğünde ortaya çıkan orantıdır. 

Söz konusu Parite Oranı, faiz, ekonomik koşullar ve uluslar arası ticaretten alınan paylar nispetinde etkilenir. Bu etkileşim sonucunda uluslar arası piyasalardaki yatırımcılar, Parite oranları üzerinden menkul kıymetler yatırımlarını planlarlar.

Türkiye ekonomisi için en önemli pariteler, şüphesiz Euro/Dolar paritesidir. İhracat ve ithalatı etkileyen bu dövizlerin parite oranları, maliyetler, karlılık ve yatırım gibi ekonomiyi doğrudan etkileyen faktörler için tetikleyici ve etkileyici konumdadırlar. 

Örnek parite hesaplaması, bir para biriminin değerinin diğer para biriminin değerine bölünmesiyle gerçekleşir. Örneğin 3TL olan Euro ile 2TL olan Dolar arasındaki parite, [ EURO(3) / DOLAR(2) =PARİTE (1.5) ] şeklinde hesaplanır.

Sizce "Parite Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.