Reklamı Kapat
9306 kez okundu

Peyzaj Nedir

Peyzaj nedir, Peyzaj ne demektir, Peyzaj anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Peyzaj " hakkında genel görüşleri, Peyzaj hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Peyzaj hakkındaki görüşleri okuyabilir, Peyzaj hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Peyzaj kelimesi sabit bir noktadan tek bir alandan görülebilen çevrenin bütün parçalarının oluşturduğu bir alan olarak ifade edilmektedir. Çevre bütününde yer alan olgular herhangi bir şey olabilir mesela bir göl ve gölün kenarındaki evin görüntüsü ‘’Peyzaj Nedir?‘’ sorusunun cevabı olma niteliğindedir. Sadece ağaçlardan oluşan bir bütünde bu peyzaj tanımında yer almaktadır. Peyzajın en belirgin özelliği kıstasının olmamasıdır. Doğada görülebilen her şey ve her canlı peyzaj olabilmektedir. Sınırsızca havadaki materyaller, insanlar, hayvanlar, bitkiler hepsi peyzajın araçlarının içerisine dahil edilebilmektedir. Peyzajın sınırı tamamen kişinin hayal gücüne bağlı olmakla birlikte bunu yapabilen kişiler sadece mevcut konuda uzmanlık almış kişilerdir. Peyzaj konusunda uzmanlaşmış ve tasarım yapma yetkisine sahip kişilere peyzaj mimarı adı verilmektedir. Peyzaj mimarlarına peyzaj projeleri yaptırılır ve projenin uygulanması yine peyzaj mimarlarına ait olmaktadır. Doğanın herhangi bir parçasına sahip olan bir kimse bu alanı daha da güzelleştirmek, estetik katmak ve göze hitap edebilen bir hale sokmak isterse bu durumda bir peyzaj mimarından yardım alabilir.

Peyzaj Mimarı Olmak

Peyzaj mimarı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık peyzaj mimarlığı bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Eğitim sırasında doğadaki bütün materyaller dokularıyla birlikte incelenmektedir. İnceleme aşaması sonrasında peyzaj mimarı adaylarına hangi materyalin nereye yerleşmesi konusunda bilgiler verilir. Ayrıca, mimarlık dersleri de verilen bu bölümde sonuç olarak hem doğa materyalleri hem de tasarım ve çizim yapma aşamaları teker teker gösterilir. Doğadaki herhangi bir bölüme ne yapılabileceğine karar verebilen potansiyel peyzaj mimarları piyasaya girebilmek adına eğitim sırasında sürekli tasarımlarını sergilerler.

Peyzaj Türleri

Peyzaj çok genel bir tanımdır ve doğadaki her şey peyzajın bir aracı olma niteliğine sahiptir. Bu geniş yelpazenin tek bir seferde incelenmesi zor olacağından bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümlerin ait olduğu peyzaj türleri şunlardır:

  1. Gökyüzü Peyzajları        :Özellikle bulutları kapsamaktadır.
  2. Mehtap Peyzajları          :Ay ışığını kapsamaktadır.
  3. Deniz Peyzajları                               :Denizleri kapsamaktadır.
  4. Nehir Peyzajları                               :Nehir veya nehir kıyılarını kapsamaktadır.
  5. Kent Peyzajları                 :Yüksek bir noktadan görüş açısı içerisine girebilen peyzaj çeşididir.
  6. Kuşbakışı Peyzajları        :Kuşbakışından görülebilen peyzaj çeşididir.

Peyzaj Nedir Anlamı

Peyzaj Nedir denildiğinde en dar anlamı manzara olmakla birlikte mevcut manzara anlamına buna ait her türlü olgu eklenebilmektedir. Bir manzarada yer alan deniz, göl, ağaç, bitkiler ve bunlar gibi manzaranın her parçası peyzajın tanımında yer almaktadır. Yani, gözle görülebilen bir tek görüş açısındaki doğa veya çevre materyallerinin bütünü olarak adlandırılmaktadır. Peyzaj kelimesi Türkçe diline Fransızca‘dan değişikliğe uğrayarak girmiştir. Peyzaj yapan kişilerin özel bir unvanı vardır ki bu unvan peyzaj mimarıdır. Peyzaj yapılması 21. y.y‘da oluşan ve bir anda gelişen bir uğraştır. Estetik görünümlerin doğaya ait parçalarla elde edilebilmesi tamamen peyzajın ilgi alanına girmektedir.

Sizce "Peyzaj Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.