Reklamı Kapat
5017 kez okundu

PHP Nedir

PHP nedir, PHP ne demektir, PHP anlamı. Bulunduğunuz sayfa " PHP " hakkında genel görüşleri, PHP hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada PHP hakkındaki görüşleri okuyabilir, PHP hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

PHP, sunucu tabanlı ve tamamen açık kaynak kodlu, özgür bir scripting programlama dilidir. Genelde web geliştirme için kullanılır ama aynı zamanda genel programlama dili olarak da kullanılabilir.

Popüler Programlama Dili PHP

Dünyada bulunan web sitelerinin % 40'ı PHP dili ile programlanmıştır, bunlar arasındaki en bilinen örnek ise Facebook'tur. Rasmus Lerdorf adındaki Kanadalı bir yazılım uzmanı tarafından 1994'te ilk kez programlanmıştır. PHP'nin açılımı, Personal Home Page'tir.

PHP'nin Avantajları

PHP, HTML koduyla kolaylıkla entegre edilebilir veya CSS/HTML şablonları ve web framework'leriyle ortaklaşa kullanılabilir. Her ne kadar hemen her türlü işletim sistemini barındıran sunuculara kurulabiliyor olsa da, en verimli Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışır. Dünyada en yaygın kullanılan işletim sistemi olan Microsoft Windows kurulu sunucularda da çalışır, ancak özellikle 3. parti eklentilerle (plug-in) olan sorunlar yüzünden pek verimli olmayabilir. Özellikle Wordpress tabanlı back-end programlamada ve Facebook uygulamalarında çok iyi bir birliktelik sağlar.

Tüm bu popülerliğine rağmen 'PHP' programlama dili için bir standardizasyon çalışması henüz kayıtlara geçmemiştir. Bununla beraber bilindik bir standartlar dizisi çalışması 2014 yılı itibarıyla yürürlüğe girmiştir.

PHP dilinin maskotu mor renkte bir fildir ve en son kararlı sürümü 2014 yılı itibariyle 5.6 sürümüdür.

2015 yılı itibariyle tartışmalı ve hiçbir zaman tam olarak yayınlanmayan 6.x sürümleri pas geçilerek, 7.x sürümünün görücüye çıkması planlanmaktadır.

Sizce "PHP Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.