Reklamı Kapat
13972 kez okundu

Popup Nedir

Popup nedir, Popup ne demektir, Popup anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Popup " hakkında genel görüşleri, Popup hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Popup hakkındaki görüşleri okuyabilir, Popup hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Günümüzde internete ulaşmayan sahip olmayan kişin sayısı çok azdır, bu bağlamda eski reklam biçimlerini demode bulup bir etkisi olmadığını düşünenler farklı yöntemlere başvurup herkesin de kullanmasından dolayı internet reklamlarına başvurmaktadırlar. Pop- up bu reklam şekillerinden bir tanesi olup bir internet kullanıcısı istese de istemese de karşısına çıkan ve kullanıcı mevcut pencereyi kapatana kadar karşısında duran bir reklam çeşididir. Pop-up kelimesi bir anda çıkma anlamında olduğu için bu izinsiz bir anda çıkan reklamlara pop-up denilmiştir. Pop-up reklamları izinsiz olarak yapılmaktadır. Bir web sitesine tıkladığınızda hiçbir ilginiz olmadığı halde karşınıza çıkan reklamlar olan pop-uplar, mevcut tıklamış olduğunuz web sitesinin hiçbir izni olmadan o web sitesi aracılığıyla çıkmaktadır. Yani web sitelerinden habersiz olarak kurulan bu reklamlar, bir nevi ücretsiz yapılmaktadır bunlar pop-up nedir sorusunun cevabıdır. Sadece yazılım maliyetinin olduğu bu reklamları hackerler ücretsiz bir şekilde kendi kendilerine yapabilmektedirler.

Pop-up Reklamları Kaldırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

İnternet kullanıcılarını rahatsız eden ve istediği, beğendiği bir web sitesine bir daha giriş yapmasını engelleyen pop-up reklamlarından kurtulmak isteyenler bu yollarla pop-up reklamlarını kaldırabilirler:

Google Chrome kullanıcıları için pop-up kaldırma yöntemi:

 1. İnternete girilen sayfa yani tarayıcı açılır
 2. Tarayıcının araç çubuğu bulunmaktadır, bu araç çubuğuna gidilir ve buradan google Chrome menüsünün üzerine tıklanır
 3. Chrome menüsünden ayarlar açılır
 4. Ayarların altında bulunan kısımdan gelişmiş ayarlar seçilir
 5. Bu alanda gizlilik yazan bir kısım görünecektir, bu kısımdan içerik ayarları açılır
 6. İçerik ayarları alanında pop-up yazan bir bölüm vardır, bu bölümden pop-upların gösterilmesine izin verme bölümü seçilir.

İnternet Explorer Kullanıcıları İçin pop-up kaldırma yöntemi:

 1. Tarayıcıdan yani internet sayfasının açıldığı penceren ayarlar bölümü açılır
 2. Ayarlar bölümünden internet seçenekleri bulunur
 3. Seçenekler alanında gizlilik sekmesine geçilir
 4. Buradan açılır pencere engelleyicisi aktifleştirilir

Mozilla Firefox kullanıcıları için pop-up kaldırma yöntemi:

 1. İnternet tarayıcısı açılır
 2. Tarayıcıdan Firefox ayarları seçilir
 3. Ayarlardan seçenekler bulunur
 4. Seçeneklerden içerik bölümü açılır
 5. Açılır pencere engelle engellenir

Pop-up Anlamı

‘’Pop-up nedir?‘’ sorusunun sözlükteki yanıtı açılma olmakla birlikte İngilizce ‘den dilimize geçmiştir ve halen Türkçe karşılığı kullanılmamakta İngilizce olarak kullanımına devam edilmektedir. Pop kelimesi tek başına kullanıldığında çıkma anlamına gelmektedir, up kelimesi ise genelde üst, yukarı anlamlarına gelmektedir. Pop-up kelimesinin farklı ikincil ve üçüncül anlamları da bulunmaktadır. Bu anlamlardan bir tanesi bir anda karşısına çıkmaktır, bir başka anlamı ise beklenmeyen yer ve zamanda karşılaşmaktır. İnternet mecrasında kullanılan pop-up sözcüğü, herhangi bir web sitesine giriş yapıldığında kullanıcının istemediği halde karşısına çıkan bir reklam penceresini ifade etmektedir. Bu reklamlar genelde hackerler tarafından hazırlanıp internet ortamına sürülmektedirler.

Sizce "Popup Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.