Reklamı Kapat
9878 kez okundu

Proje Nedir

Proje nedir, Proje ne demektir, Proje anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Proje " hakkında genel görüşleri, Proje hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Proje hakkındaki görüşleri okuyabilir, Proje hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Genel anlamda mevcut problemlere çözümler üretmeye çalışan veya bir hedef doğrultusunda planlı bir biçimde hazırlanan çalışmaların tek bir bütün halinde hazırlanmasıdır. Projenin hazırlanmasını isteyenlerin beklentilerini göz önünde tutulmasını esas alan bir çalışma olan proje aynı zamanda sınırlı ve kısıtlı bir zaman içerisinde hazırlanmalıdır. Bir projenin konuda uzman kişilerin hazırlanması gerekirken herhangi bir aşamasında doğabilecek bir sorun ile karşılaşıldığında yine konusunda uzman olan kişilerin en doğru şekilde çözüm üretmesi ve en etik biçimi ile uygulanması gerekmektedir. Belirli bir konu belirlenmesi ile başlayan proje süresince özgün, kişiye veya kişilere özel olması gerekmektedir. Köken anlamının bir şeyi ileriye atmak olması ile en basit cevaba kavuşan Proje nedir? sorusu günümüzde her alanda uygulanması ile de hem kendi içerisinde hem de farklı yöntemler çerçevesinde uygulanması ile içerisinde bulunduğu çalışmalarında ilerlemesini sağlamaktadır. Projeler, bir çözüm bulma aracı olması dışında başka amaçlar ile de uygulanmaktadırlar. Değişiminde amaçlanabildiği çalışmalar sonucunda yeni bir ürünün ortaya çıkarılması sonucu da bir olası olmaktadır.

Proje Hakkında

Proje çalışmaları özenle yürütülen ve mevcut hedeflere adım adım ulaşılması misyonunu üstlenen bir bütünden ibaret olmaktadırlar. Hedefe ulaşmanın belirli aşamalardan geçmesi ise bir projenin olmazsa olmazıdır. Projede olması gereken belli başlı aşamalar şunlardır:

  • Öncelikle yapılan toplantılar çerçevesinde konunun belirlenmesi,
  • Konu dahilinde geniş çaplı bilgi edinmek ve belirli kaynaklar kullanılarak eldeki mevcut materyallerin genişletilmesi
  • Projenin amacının net olarak belirlenmesi ile adım adım neler yapılması gerektiğinin planlamasının yapılması ve çalışma takviminin oluşturulup projenin bütün çalışanlarına bu takvimin verilmesi
  • Proje siparişini veren müşterinin beklentileri doğrultusunda sonuç olarak elde edilmesi istenen ürün veya sonucun belirlenmesi
  • Proje sonlandırılması ve proje raporunun hazırlanması ; bu aşamada ki rapor hazırlama süreci diğer aşamalardan daha çok önem taşımaktadır. Proje hazırlanmadan önce iş hangi boyutta idi, yapılan çalışmalar ile hangi boyuta getirildi, ne kadar ilerleme kayıt edildi gibi bilgiler proje sonuç raporunda yer almalıdır.

 

Proje Anlamı

Aşamaları ile birlikte verilmesi ‘’Proje nedir?‘’ denildiğinde daha net yanıtlar verilmesini sağlamayı sağlar. Tamamen bilimsel içerikli ve kesin bulgulara dayanan projelerin çalışanları aynı zamanda proje uygulaması ile ilgilenmektedir. Uygulama yapacak kişileri kendi bünyesinde de barındırabilirler dışarıdan da bunu sağlayabilirler. Günümüzde proje denildiğinde üniversitelerde, okullarda öğrencilere verilen ödevler de akıllara gelmektedir. Projenin amatör hali olarak adlandırılabilecek olan ödevlerde uzman kişiler yer almazlar, sadece bir takım konuları, öğrencilerin daha iyi kavraması açısından bu uygulama yapılır. Kökeni Fransızca olan Proje, Projet kelimesinde türeyecek dilimize girmiştir.

Sizce "Proje Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.