Reklamı Kapat
6341 kez okundu

Ram Nedir

Ram nedir, Ram ne demektir, Ram anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Ram " hakkında genel görüşleri, Ram hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Ram hakkındaki görüşleri okuyabilir, Ram hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ram, bilgisayarlarda, son dönemlerde akıllı telefonlarda da, kullanılan bir veri depolama teknolojisidir. Ram, kelimesi İngilizce Random Access Memory kavramının kısaltmasıdır. Peki, “ram nedir”.  Bu kavram dilimizde ise rastgele erişilebilir bellek olarak kullanılmaktadır. Ram, bilgisayarların veya cep telefonlarda depo edilebilecek veri miktarını göstermektedir. Bir bilgisayar veya cep telefonunun Ram’i ne kadar yüksekse o bilgisayar veya cep telefonunda o kadar fazla veri saklanabilecektir. Bu nedenle de insanları hemen her şeylerini elektronik ortamda saklamaya başladığı günümüz dünyasında ram, son derece önemli bir kavramdır. İlk zamanlar sadece bilgisayarlar için üretilen ram’ler artık akıllı telefonlar içerisinde de kullanılmaktadırlar. Ram teknolojisinde veri deposunda bulunan herhangi bir bilgiye istenildiği anda ulaşmak mümkündür. Bu nedenle de ram teknolojisine rastgele erişim belleği adı verilmektedir. Burada veri deposundan rastgele seçilecek bilgiler ile diğer bilgilerin aynı sürede ekrana yansıtılması kastedilmektedir. Ram içerisinde bulunan ve birbirinden bağımsız bir şekilde oluşturulan hafıza hücreleri sayesinde bilgiler birbirinden bağımsız olarak kaydedilmektedir. Bu durumda da istenilen bilgi diğer bilgilerden bağımsız olarak kullanıcının ekranına yansıtılmaktadır.

RAM HAKKINDA

Ram, bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılan ve içerisindeki bilgilere rastgele erişim imkanı veren veri depolarına verilen isimdir. Dolayısıyla ram nedir şeklindeki sorulara ram bir veri depolama yöntemidir şeklinde cevap verilebilir. Ram teknolojisinde depolanan bilgiye ulaşmak son derece kolay ve hızlıdır. Bu nedenle de günümüzde üretilen bilgisayarlar ve akıllı cep telefonlarında ram teknolojisi kullanılmaktadır. Günümüzde üretilen bilgisayarlar ve akıllı cep telefonlarında kullanılan ram’ler kapasitelerde bulunmaktadır. Bir ram, çeşitli kapasitelerde olabilmektedir. Örneğin bilgisayarlarda kullanılan ram’ler artık GB’larla ifade edilmektedir. Çünkü günümüz teknolojisinde daha çok veri alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle de son zamanlarda üretilen bilgisayarlarda ve akıllı cep telefonlarında genelde GB ile ifade edilen kapasitelerde ram’ler kullanılmaktadır. Tabi ki önümüzdeki yıllarda kullanılan ram’lerin kapasitesi daha da artacaktır.

RAM KAVRAMI

Ram, bir kısaltmadır. Aslında ram demek bizde bilgisayarda erişilebilen bellek miktarını ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Ram, rastgele erişilebilir bellek anlamına gelmektedir. Teknolojinin hızla gelişmesi sonucu önce bilgisayarlarda son dönemlerde de akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanan ram’ler sayesinde dilediğimiz elektronik verilere çok kısa süre içerisinde ulaşabiliyoruz. Bu nedenle de ram teknolojisi bizim için son derece faydalı bir teknolojidir.

Sizce "Ram Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.