Reklamı Kapat
12038 kez okundu

RSS Nedir

RSS nedir, RSS ne demektir, RSS anlamı. Bulunduğunuz sayfa " RSS " hakkında genel görüşleri, RSS hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada RSS hakkındaki görüşleri okuyabilir, RSS hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

RSS, kısaca günümüz internet ortamının en kolay haber alma yöntemi olarak tanımlanabilir. Her kişinin ulaşmak istediği, merak saldığı belirli konular var olması dolayısıyla günlük haber takip etme istekleri bulunmaktadır. Başka bir durum olarak ta genel gündemi takip etmek isteği olan insanlar bulunmaktadır. Her iki durum içinde kişilerin teknoloji çağına adapte olması sonucunda bütün bu takipler internet ortamında yapılmaktadır. Bu takip için internet ortamında kullanılabilen 2 farklı yöntem vardır. Birincisi arama motorlarından genel gündem veya belirli bir konu hakkında olan haberlerin aranmasıdır. İkincisi ise ilgi duyulan konuları barındıran haber sitelerine üye olup kişisel e-posta adreslerini kayıt edip günlük mail kutularına mevcut sitelerden gelen mailleri okuyarak haberdar olma yöntemidir. RSS teknolojisi ile bunların üzerine 3. bir yöntem eklenmek istenmiş gibi görünse de aslında RSS bunların hepsini silip götürmüş ve bugün bu ortamda tekel olmayı başarmıştır. RSS ‘nin çok basit ve spamlardan koruma özelliği insanlar tarafından kullanılmasının başlıca sebebidir. ‘’RSS nedir?‘’e yanıt olarak açılımını vermekse aydınlatıcı olmaktadır. RSS teknolojisinin 3 farklı terimin açılımı olduğu bilinmektedir. Bu terimleri oluşturan söz öbekleri ve Türkçe anlamları şunlardır:

  • Real Simple Syndication               : Gerçek basit dağıtım
  • Rich Site Summary                         : Zengin içeriğe sahip sitenin özeti
  • RDF Site Summary                         : RDF Site içeriğine sahip sitenin özeti. RDF‘nin açılımı ise; Resource Description Framework ve Türkçe anlamı; Kaynağın tanımlandığı iş çerçevesidir.

RSS Hakkında

Günlük belirli bir konuda veya genel konularda yayınlanan haberleri takip etmek isteyen kişiler için RSS ‘den öncesi ve RSS ‘den sonrası diye bir zaman dilimlemesinden bahsedilmesi ve bu ayrımın RSS nedir? sorusunun en anlaşılır cevaplarından biri olması da mümkündür. RSS teknolojisinden önce insanlar arama motorlarından ulaşmak istedikleri haberlere ulaşmaya çalışıyor birçok kelime ile arama yapıyor ve çıkan binlerce sonuç içerisinden de seçim yapmak zorunda kalıyorlardı. Ayrıca, arama motoru sistemiyle haber verilerine ulaşmak istemeyen kişiler ise belli web sitelerine e-posta adreslerini bırakıyorlar ve ardından spam olarak gelen bir sürü maille karşılaşıyorlardı. Spam olarak gelen mailler arasından üye olup e-posta adreslerini bıraktıkları web sitelerinin kendilerine gönderdikleri haber verilerinin yer aldığı maillere ulaşmakta sıkıntı çekiyorlardı.

RSS Anlamı

RSS ‘den sonraki dönemde bunların hepsi demode yöntemler olarak hatırlanıp arama motorlarından haber verisine ulaşmak ve spam mail ile mail kutusunun dolması eskilerde kalmış oldu. Kökeni ingilizce olan RSS'nin açılımı Really Simple Syndication olup Türkçe anlamı çok basit beslemedir. 

Sizce "RSS Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.