Reklamı Kapat
19851 kez okundu

Salmastra Nedir

Salmastra nedir, Salmastra ne demektir, Salmastra anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Salmastra " hakkında genel görüşleri, Salmastra hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Salmastra hakkındaki görüşleri okuyabilir, Salmastra hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Salmastra Nedir? Salmastra, iki mekanik parça arasında iletişim ve izolasyon amacıyla kullanılan, genellikle sanayi sektöründe hareketli ve sabit parçaların arasına yerleştirilerek işlevselliğin sağlandığı mekanik bir parçadır. Bu parça, bir tür conta gibi iş görerek bir parçanın hareket edebiliyorken sabit bir kaidede tutulu durmasına olanak sağlar. 

Salmastra parçasının esas kabiliyetlerinden biri de kuvvetin aktarılmasının yanında sıvı maddelerin akışkanlığını (Örn. yağ, jel, yakıt, v.b.) sağlamasıdır. Sıcaklık kontrolü, dönüş hızı, basınç, v.b etkenlerin parçalar arasındaki kontrolünü sağlayan Salmastra parçalar, belli bir standarda sahip olmamakla birlikte, kullanım amacına ve kullanılan mekaniğe göre üretilerek müstakil bir imalat kalemi olarak karşımıza çıkar. 

Salmastra, esasında bir parçanın adı değil bir parçanın kullanım yöntemidir. Bu yönteme uygun olarak imal edilen parçalara Sanayi ve Üretim sektöründe salmastra denmektedir. Gelişen sanayi sektörünün ve teknolojinin sunduğu imkanlarla Salmastraların sağladığı işlevi sağlayacak materyaller alternatifleri bulunmasına rağmen, oldukça uzun süredir kullanılan Salmastra parçalar, dayanıklılığı, kullanım ve üretim kolaylığı ve düşük maliyeti hasebiyle günümüz sanayisinde de sıkça kullanılmakta, pek çok mekanik parçanın riskli noktalarında kullanılmasında mahsur görülmemektedir. 

Sızdırmazlık, akışkanlık, ısı ve basınç kontrolü, mekanikler arası iletişim gibi pek çok fayda sağlayan salmastra parçalar, gerek müstakil parça gerekse kutu olarak kullanılabilmekte, günümüzdeki pek çok makine ve mekanik donanımlarda tercihe edilmektedir. 


Salmastra Çeşitleri

Salmastra Çeşitlerini sıralayacak olursak Kovan Türü, Fanus Türü, Enjeksiyon Türü ve Çift Cıvata Türü olarak özetleyebiliriz.

Kovan Türü Salmastra, Salmastra Kova'nın vana mili boyunca sızmaları önlemek için kullanılır. Yağlayıcı ile yağlanmış hat arasında asbest salmastralar olarak karşımıza çıkarlar. Ayar dolu milinin sıkıştırılıp sızdırmazlığı sağlanarak söz konusu sızdırmazlık sağlanır. Bu kullanım türünde Parçanın yıpranma olasılığı vardır ve kullanım ömrünü dolduran parça değiştirilmelidir. 

Fanus Türü Salmastra, söz konusu vananın sıcak işlemlerin gerçekleştiği bir düzenekte kullanılması durumunda içinden soğutma amacıyla zerk edilmiş akışkan geçecektir. Fanus Türü Salmastar, fanus gibi kullanılarak bu akışkan sıvının geçişini sağlar. Fanus Türü Salmastralar vasıtasıyla sızdırma minumuma iner ve vana milinin aşınması azaltılmış olur.

Enjeksiyon tipi Salmastra ile alelade durumlarda enjeksiyon sıvısı zerk edilmez. Salmastra sistemi içinde bilyelerden oluşan bir vana bulunur ancak daha güvenli bir operasyon için enjeksiyon hattına ek bir vana konulması uygun olacaktır. Sızdırmazlık sağlayan sıvının enjekte edilmesi için ayar yapma vidası ile kontrol edilir. 

Çift Yönlü Salmastra, iki taraflı baskı yada basınç durumunda kullanılır. iki tarafı ayrı ayrı kontrol edilerek dolgu materyali ile baskının dengelenmesi sağlanır.

Sizce "Salmastra Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.