Reklamı Kapat
15096 kez okundu

Saltanat Anlamı

Saltanat anlamı; Saltanat hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Saltanat anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Yönetim şekli olarak saltanatın hakim olduğu dönemlerde halifeliğin de yönetimde sözünün geçmesi dolayısıyla saltanatın dini bir yönetim biçimi olduğu sanılmaktadır. Saltanat, asla dini bir yönetim şekli olmamak ile birlikte din kurallarının kendi dahilindeki kurallar listesine girmesine izin vermez sadece onları tanır.

Halife dini yöneticiye verilen ad, padişah ise saltanatın başındaki yöneticiye verilen addır. Saltanatın din ile ilgili bir yönetim şekli olmamasının açıklaması ile ‘’Saltanat nedir?‘’ sorusunun cevabı daha anlaşılır bir hale gelmektedir. Kökeni Arapça olan saltanat kelimesi, zenginlik ve bolluk anlamı altında dilimize yerleşmiştir.

Sizce "Saltanat Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.