Reklamı Kapat
14588 kez okundu

Saltanat Nedir

Saltanat nedir, Saltanat ne demektir, Saltanat anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Saltanat " hakkında genel görüşleri, Saltanat hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Saltanat hakkındaki görüşleri okuyabilir, Saltanat hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Saltanat, kelime anlamıyla gösterişli bir yaşam biçimi, zenginlik ve bolluk dolu bir hayat demektir. Bir diğer sözlük anlamı ise herhangi bir ortamda bir kimsenin diğerleri üzerinde yarattığı üstünlük durumudur. Fakat şu ana kadar en çok kullanılan anlamı ülke yönetimi ile ilgili olanıdır. Saltanat nedir? Sorusunun en bilinen cevabı; Osmanlı Döneminde kullanılan bir kelime olup babadan oğla geçen mutlak hâkimiyetin olduğu yönetim şekline verilen addır. Saltanatın hakim olduğu yönetim sisteminde, padişahın ölmesi ardından Osmanlı hanedanından bir erkek çocuğun ülkeyi yönetimde mutlak egemenliğe sahip olarak tahta geçmesi vardır. Yeni padişah olarak başa geçecek olan erkek çocuğun seçilme gibi bir durumu söz konusu değildir. Tahttaki padişahın birden fazla oğlu varsa en büyük olanı tahta geçer, bu böyle yaş sıralamasına göre değişir. Kız çocukları için tahta geçmek gibi bir durum asla söz konusu olmamıştır.

Saltanat Hakkında

Bir yönetim şekli olan saltanat, demokrasiyi tanımadığı için kaldırılma isteği oluştu. Halk tarafından yönetime hiçbir şekilde müdahale edilememesi halkın aleyhine durumlar oluşturduğu için bir süre sonra padişahın yönetiminin sona ermesini istediler. Halk adına kararlar alınırken halka danışılmaması ve fikirlerinin alınmaması ayrıca tek bir saraydan ülkenin yönetilmesi yanlış kararların alınmasına sebep oldu. Devletin yönetildiği yerde aynı zamanda padişahın ailesinin yaşaması, aile problemlerinin yönetime yansımasına neden olmuş, sarayda çıkan karışıklık ülkeye de yansımıştır. Edindikleri tecrübeleriyle yönetim hakkında biraz fikir sahibi olan ve ülkenin düştüğü durumdan dolayı ülkelerinin yönetimleri için fikirlerini belirtmek ve halkın fikirlerinin ortak noktası bulunarak yönetilmesini isteyen halk daha demokratik bir yönetim şekli olan Cumhuriyet ve meclisin varlığı ile yönetilen bir ülkeyi tercih etmiştir.

Saltanat Anlamı

Yönetim şekli olarak saltanatın hakim olduğu dönemlerde halifeliğin de yönetimde sözünün geçmesi dolayısıyla saltanatın dini bir yönetim biçimi olduğu sanılmaktadır. Saltanat, asla dini bir yönetim şekli olmamak ile birlikte din kurallarının kendi dahilindeki kurallar listesine girmesine izin vermez sadece onları tanır. Halife dini yöneticiye verilen ad, padişah ise saltanatın başındaki yöneticiye verilen addır. Saltanatın din ile ilgili bir yönetim şekli olmamasının açıklaması ile ‘’Saltanat nedir?‘’ sorusunun cevabı daha anlaşılır bir hale gelmektedir. Kökeni Arapça olan saltanat kelimesi, zenginlik ve bolluk anlamı altında dilimize yerleşmiştir. 

Sizce "Saltanat Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.