Reklamı Kapat
21811 kez okundu

Şerit Metre Nedir

Şerit Metre nedir, Şerit Metre ne demektir, Şerit Metre anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Şerit Metre " hakkında genel görüşleri, Şerit Metre hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Şerit Metre hakkındaki görüşleri okuyabilir, Şerit Metre hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Şerit Metre, bildiğimiz anlamıyla "metre" birimi üzerinden ölçüm yapabilen bir ölçüm mekanizmasının şerit şeklinde sarılması suretiyle taşınabilir ve kolay kullanılabilir hale gelmesini sağlayan oldukça pratik ve kullanımı kolay bir araçtır. Şerit metreler ile 3-5-10 hatta daha uzun meafeleri yalnızca birkaç santimlik ebatlarda muhafaza edilen küçük bir ekipman ile ölçebilirsiniz. Otomatik olarak geri sarma mekanizması ve tek elle kullanılabilir olması gibi fevkalade özellikleri içerisinde barındıran şerit metreler oldukça geniş bir segmentte ve çok sayıda meslekte kullanılmaktadır.

Şerit Metre'nin Tarihi

Metre ölçü biriminin icadı çok eskilere dayanır. Köklü bir ölçek olan metre birimi (metraj) tarih boyunca sabit alanlar üzerinde kullanılmıştır. Zamanla ekipman üretiminin kolaylaşması ile tahta ve metaller ile kullanılabilir hale geldikten sonra nihayet 2 asır kadar önce taşınabilir hale gelmiştir. Önce düz çubuklar halinde kullanılan metreler, şerit metre haline gelene kadar geçirdiği evrim sürecinde bazı gelişmeler yaşamıştır.

19. Yüzyılın sonlarına doğru ahşabın katlanarak küçültülmesi yöntemiyle katlanır ahşap metre icat edilmişti. Bu katlanır ahşap metreler çok tuttu ve neredeyse tüm inşaat ustaları tarafından vazgeçilmez hale geldi. Zaman ilerledikçe ve endüstri devrimi tüm dünyaya yayılmaya başladıkça metalin daha ince formlarda üretilebilmesi mümkün hale geldi. Esnek metallerin boyanarak ve yuvarlanarak kullanılabileceği fikri 20. yüzyılın başlarında düşünüldü. Önceleri sapı ve makarası olan ve kumaştan yapılan şerit metreler, daha az hata yapan (esnemeyen) ve daha kullanışlı hale gelerek ince metalden kullanılabilir hale getirildi. 1950'lere doğru ise bu mekanizma sapı ve makarası küçültülerek cepe sığar hale eldi ve günümüzde kullandığımız şerit metreler ortaya çıktı.

Şerit Metrelerin Kullanıldığı Temel Sektörler

Şerit metreler pek çok sektörde kullanılmaktadır. Ancak bazı sektörler şerit metreyi olmazsa olmaz bir ekipman olarak yanlarında bulundururlar. Şerit Metreleri en çok kullanan sektörler şunlardır;

  • Elektrikçiler
  • Marangozlar
  • Mühendislik Dalları
  • Demirciler
  • Montajcılar
  • Haritacılar


Şerit metre ürünleri çoğunlukla irili ufaklı tüm yapı marketlerde satılırlar. Şerit metreler hakkında teknik ve detaylı bilgi almak ve Şerit Metre Fiyatları hakkında bilgi edinmek için mahallenizdeki en yakın nalbura giderseniz gözünüze çarpan ilk şey şüphesiz şerit metre olacaktır.

Sizce "Şerit Metre Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.