Reklamı Kapat
13960 kez okundu

Sevmek Nedir

Sevmek nedir, Sevmek ne demektir, Sevmek anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Sevmek " hakkında genel görüşleri, Sevmek hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Sevmek hakkındaki görüşleri okuyabilir, Sevmek hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sevmek Nedir? sorusu kime yöneltilirse yöneltilsin herkesin bir cevabı bulunmaktadır nitekim eylemler uygulanmadıkça tanımlanamaz, uygulanan eylemler de tecrübelerle tanımlanabilmektedirler. Bu kapsamda herkesin hayata geçirdiği sevmek eyleminin standart bir tanımı olmamakla birlikte felsefe dünyası bu konuda çok fazla düşünmüş olup hepsi teker teker düşüncelerin yazmışlardır ki hala yazmaya devam etmektedirler. Tanımı yapılamamakla birlikte çok belirgin özellikleri olan sevmek kavramının özelliklerinden öncelikle gerçeklikten bahsedilmektedir. Sevmek duygusu hissedilebiliyorsa gerçektir, bu konuda başka hiçbir kıstası ve ölçüsü bulunmamaktadır. Bir başka özelliği mutlaka iyilik içermesidir, iyilik içermeyen hiçbir sevgi olamaz iyilik içermiyorsa asla sevgi doğamaz. Uyum da bu özelliklerde bir tanesi olmakla birlikte enerji uyumu olduğunu belirtmek gerekmektedir. Asla karakteristik uyum sevginin etkenlerinden biri değildir, sevgi uyumu tamamen sevgi dönüşümüne mevcut enerjinin yansımasıyla oluşmaktadır. Sevginin özellikleri arasında felsefi anlamda bir de yansımadan bahsedilmelidir ki yansıma doğrultusunda karşıdaki kişilere mevcut sevgi ve sevginin boyutları hissettirilmektedir ve yansıma sayesinde sevgi dönüşümü gerçekleştirilmektedir.

Platon’a Göre Sevmek

Felsefi akım içerisinde sevmek eyleminin çok fazla yeri vardır ve bazı düşünürler bu konuda düşüncelerini belirtmişlerdir. Platon da sevgi üzerine düşünüp yazan filozoflardan bir tanesi olmaktadır. Platon, sevgiyi ifade edebilmek adına bir şölen var etmiş ve bu şölende sevgi dolu kahramanlar yaratmıştır. Özellikle sevginin güzelliğinden fazlaca bahseden Platon güzel olan her şeye yönelimin sebebini sevgiye bağlamaktadır.

Descartes‘e göre Sevmek

Descartes sevmek eyleminin sebebini hayranlığa başlamaktadır. İlk gördüğünüzde hayran olduğunuz kişiye seversiniz diyen Descartes sonradan sevginin tanımı da tanındıkça hayran olunan kişilere karşı duyulan sevgi şeklinde açıklamaktadır.

Artur Schopenhauer‘e Göre Sevmek

Sevmek eylemini daha çok metafizik kurallarına bağlayan Schopenhauer, bir kadın ve bir erkek arasındaki sevgiyi daha çok ele almaktadır. Sevmek eyleminin fiziksel olarak yakınlıktan doğan bir duygu olduğunu savunan ünlü düşünür sevginin üreme arzusunun bir sonucu olduğunu düşünmektedir.

Nietzche‘ye Göre Sevmek

Nietzche‘ye göre sevmek tamamen karşılıklıdır ve halde sevilmeyen bir kişiyi alçakgönüllü olarak tanımlamaktadır. Hatta bazı yazılarında bu kişilerin aptal olduğunu düşündüğünü de rastlamak mümkündür.

Sevmek Anlamı

Sevmek sözlük anlamıyla sevgi ve bağımlılık duymaktır. Sevmek eyleminde esas olan bağlılık ve yakınlık duymaktır nitekim öncelikle bu duygular olmadan sevgiyi yaratmak ardından devam ettirebilmek mümkün değildir. Sevmek eyleminin en belirgin olgusu sevgi olmaktadır. Sevgi araç olarak kullanılmakta olup sevmek eylemini gerçekleştirmeyen yarayan büyün duyguları sunan bir duygu bütünlüğü halidir. ‘’Sevmek nedir?‘’ denildiği zaman herkesin bir tanımı olacağı gibi filozoflarda bununla ilgili birçok tanım yapmışlardır. Felsefe dünyasının düşünürlerinin birçok tanım yaptığı bu sevgi bütününün bu kapsam da binlerce tanımından bahsedilebilmektedir. Felsefe dünyasından özellikle 4 önemli filozof sevgi üzerine düşüncelerini paylamışlardır ki bu filozoflar; Platon, Descartes, Schopenhaur ve Nietzsche‘dir. Kelime kökü Arapçadır.

Sizce "Sevmek Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.